Magyarics Tamás: Zelenszkij már kimerítette a hitelét

Magyarics Tamás, az ELTE professor emeritusa szerint az Egyesült Államokban egyre csökken az ukrán elnök iránti bizalom, különösen a republikánus oldalon. A szakértő úgy véli, a korrupció, a választások elhalasztása és Valerij Zsaluzsnij eltávolítása mind hozzájárultak ahhoz, hogy Volodimir Zelenszkij elveszítette korábbi tekintélyét, nemcsak Amerikában, hanem saját hazájában is.

2025. 07. 09. 5:35
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megítélésének romlásáról lapunk is beszámolt. Magyarics Tamás külpolitikai szakértő, az ELTE professor emeritusa részletesen beszélt a folyamatot kiváltó okokról és arról, hogy miként változott meg a háború több mint három éve alatt Kijev és Washington viszonya.

Zelenszkij személye egyre megosztóbb az Egyesült Államokban
Zelenszkij személye egyre megosztóbb az Egyesült Államokban. Fotó: AFP

Zelenszkij személye egyre megosztóbb az Egyesült Államokban

Volodimir Zelenszkij megítélése az Egyesült Államokban látványosan átalakult az orosz–ukrán háború kezdetéhez képest. Míg 2022-ben a háború kitörésekor az amerikai politikai elit és közvélemény szinte egyhangúan támogatta Ukrajna ügyét, addig mára mély törésvonal alakult ki a demokrata és a republikánus tábor között, nemcsak a háború finanszírozását, de magát Zelenszkij személyét illetően is. „A republikánusok körében jobban, a demokraták körében kevésbé” csökkent az ukrán elnök támogatottsága, fogalmazott Magyarics Tamás. Hozzátette, hogy a demokraták továbbra is ideologikus alapon közelítenek a háborúhoz, régi reflexeiket követve a „demokráciaexport” eszközeként tekintenek Ukrajnára, amelyet szerinte még az Obama-korszakban lefektetett külpolitikai iskola határoz meg. 

A demokraták nem csupán geopolitikai, stratégiai vagy reálpolitikai alapon közelítik meg a kérdést, hanem azon az alapon, hogy az ukránoknak joguk van ahhoz a szövetséghez tartozni, amelyhez akarnak, és hogy ez egy lehetőség arra, hogy Ukrajnából egy demokratikus társadalmat csináljanak

– mondta a szakértő. A republikánusok ezzel szemben egyre inkább stratégiai teherként tekintenek az ukrajnai konfliktusra. Kezdetben még ők is az orosz támadás megállításának szükségességét hangsúlyozták, különös tekintettel arra, hogy egy büntetlen háború más hatalmak – elsősorban Kína – számára is bátorító lehet. Azonban mára ez a megközelítés is erodálódott, különösen Donald Trump visszatérésével. 

Trump úgy gondolja, hogy Ukrajna nem egy fő frontvonal, és az igazi frontvonal az a Távol-Keleten van

– fogalmazott Magyarics Tamás. A volt és jelenlegi amerikai elnök szerint az Egyesült Államok figyelmét és erőforrásait nem Ukrajnára, hanem Kínára kell összpontosítani, és ennek megfelelően alakítja külpolitikai stratégiáját. Az amerikai társadalmon belül is egyre erősebben jelentkezik az elfordulás jele. 

A republikánus szavazók jelentős része úgy gondolja, hogy Ukrajnában nem lenne szabad az Egyesült Államoknak lekötni magát. Túl sok pénzt költ az Egyesült Államok Ukrajnára, azt az összeget otthon kellene elkölteni infrastrukturális beruházásra

– idézte fel a szakértő a felmérések tanulságát. A republikánus táboron belül különösen a párt jobb szélén, a Freedom Caucus és olyan véleményformálók, mint Tucker Carlson vagy Steve Bannon, már nyíltan hangoztatják, hogy nem Ukrajna, hanem a belpolitikai problémák élveznek elsőbbséget, és szerintük az oroszoknak is vannak jogosnak tekinthető sérelmeik.

Az ukrajnai korrupció fontos szempont

A szakértő szerint az egyik legfontosabb tényező az amerikai bizalom csökkenésében az ukrán elit korrupciós háttere. 

A becslések szerint nagyjából a pénzeknek egyharmada az kézen-közön eltűnik, fegyvereknél hasonlóképpen

– mondta. Hozzátette, hogy a fegyverek közül több is „felbukkant a Hamász kezében, sőt a mexikói kartelleknél is”, ami az amerikai közvélemény számára elfogadhatatlan, és még inkább megingatja Ukrajna hitelességét. Magyarics Tamás szerint emiatt Washington egyre inkább ragaszkodik ahhoz, hogy az ukrán támogatások ne vissza nem térítendő segélyek, hanem kölcsönök legyenek: 

Trump is úgy fogja eladni a mostani fegyverszállítást, hogy gyakorlatilag a pénznek a kilencven százaléka Amerikában marad

– jegyezte meg.

Az elmaradt választások miatt meggyengült a legitimitás

Zelenszkij 2024-ben nem tartotta meg az elnökválasztást, amit hivatalosan a hadiállapottal indokolt, de a szakértő szerint ennek politikai oka is volt: 

Ha nagyon szigorúan vesszük, akkor Ukrajnában afféle ex lex állapot van, mert már meg kellett volna tartani az elnökválasztást, amit Zelenszkij tologat, főleg azért, mert jelen pillanatban úgy tűnik, hogy nem nyerné meg ezt a választást.

Ez a döntés – különösen az amerikai politikai hagyományok tükrében – sokak nemtetszését kiváltotta, hiszen az Egyesült Államok saját polgárháborúja alatt is tartott választásokat. A választás elmaradása, a korrupcióval kapcsolatos vádak, valamint az elhúzódó háború mind együtt rontották Zelenszkij legitimitását a Nyugat és főleg az amerikai jobboldal szemében.

Zsaluzsnij eltávolítása nem véletlen

Valerij Zsaluzsnij korábbi főparancsnok diplomáciai kiküldetése Londonba sokak szerint politikai száműzetés. Magyarics Tamás szerint is nehéz másként értelmezni ezt a lépést, mint egy politikai rivális eltüntetéseként: 

az, hogy valakit eléggé messzire küldenek, hogy ne legyen otthon, nem egy új dolog. Zsaluzsnij esetében feltehetően ez is közrejátszik.

A tábornok, akinek támogatottsága a legújabb mérések szerint jócskán meghaladja az elnökét, komoly kihívást jelenthet Zelenszkij számára, ha valóban megtartanák a választásokat. A szakértő szerint Zelenszkij „kimerítette a hitelét” még a saját társadalmában is.

Zelenszkijt az EU tartja hatalomban

A beszélgetés zárásaként Magyarics Tamás azt is megjegyezte, hogy egyre inkább az Európai Unió az, ami Zelenszkij hatalomban maradását biztosítja. 

Úgy tűnik, hogy Zelenszkijt az Európai Unió tartja ott. Hogy milyen okból, erre is vannak spekulációk, hogy miért ragaszkodnak annyira hozzá és miért tud olyan hangnemben beszélni az Európai Unió vezetőivel, mintha nem ő lenne az, aki támogatást kér, hanem ő diktálna

– zárta gondolatait Magyarics Tamás, az ELTE professor emeritusa.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.