Kivonulás a cégekből

Várhatóan a jövő héten kerül az Országgyűlés plenáris ülése elé az a törvényjavaslat, amely az államot megillető szavazatelsőbbségi részvény – közkeletű nevén az aranyrészvény – megszüntetéséről rendelkezik. Ha az uniós nyomásra megfogalmazott javaslatot a parlament elfogadja, az állam lemondhat a korábban eladott nagyvállalatokban ma még meglévő gazdasági befolyásáról.

Erdősi Csaba
2006. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törzsrészvénnyé alakulnak át az aranyrészvények – egy mondatban így lehetne összefoglalni az államot megillető szavazatelsőbbségi részvény megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot. A módosítás, amit tegnap tárgyalt az Országgyűlés gazdasági bizottsága, csaknem háromtucatnyi cég irányításából vonja ki az államot. Köztük van például a Mol, a Magyar Telekom, az OTP Bank, több erőmű, valamint az összes áram- és gázszolgáltató. Ezeket a társaságokat az állam korábban részben vagy teljes egészében eladta, de a megtartott aranyrészvény révén ma még beleszólhat bizonyos gazdasági döntésekbe. Az aranyrészvényes hozzájárulása nélkül például nem jöhet szóba a társaság eladása, a tőkeemelés vagy a tőkeleszállítás, magyarul: az állam komoly irányítási lehetőséget tudhat magáénak – többségi tulajdonrész nélkül.
Az aranyrészvény intézményétől Brüsszel nyomására kell megválni. Az Európai Bizottság ugyanis úgy találta, hogy a tulajdonrésztől független extra állami jogok ellentétesek a közösség versenyszabályaival, akadályozzák a szabad tőkeáramlást. A biztottság október huszadikáig adott határidőt Magyarországnak arra, hogy kifejtse álláspontját az ügyben. A kormány az utolsó pillanatig kivárt: Petrétei József igazságügyi miniszter huszadikán nyújtotta be a vonatkozó törvényjavaslatot az Országgyűlés elé. A képviselők az ellenzék nem szavazatai mellett rá is bólintottak a sürgősségi tárgyalásra, így most alig pár nap maradt arra, hogy a csaknem húszoldalas anyag átmenjen a bizottságok darálóján.
A legnagyobb kérdés az, hogy a törvényjavaslat elfogadása után az államnak milyen eszköze marad a közszolgáltatásokat végző cégek ellenőrzésére. A hivatalos indoklás azt sugallja, hogy az állam bizonyos cégekről végképp lemond – ilyen például a Mol és a Magyar Telekom – azzal, hogy esetükben a közellátás, a közérdek sérelme még elvben sem fordulhat elő, más esetekben azonban indokolt lehet további jogalkotással bizonyos „közhatalmi jogosítványokat biztosítani” az állam képviselőjének, ám kizárólag hatósági jogkörben. Podolák György, a gazdasági bizottság szocialista alelnöke elmondta, hogy bár a grémium végül általános vitára alkalmasnak találta a javaslatot, számtalan kérdés merült föl a tekintetben, miképp tarthatna meg valamennyit az állam mostani jogosultságaiból.
Azzal, hogy az állam így kényszerül lemondani az aranyrészvény adta jogokról, tulajdonképpen ajándékot ad az érintett társaságok tulajdonosainak – véli Bod Péter Ákos. Az egykori jegybankelnök és ipari miniszter szerint ugyanis az aranyrészvény miatt a privatizációkor jóval olcsóbban keltek el az állami cégek, mint amennyit anélkül fizettek volna értük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.