Többszöri halasztás után a kazahsztáni Bajkonurból tegnap felbocsátották a MetOp–A nevű időjárás- és klímamegfigyelő műholdat – adta hírül a BBC. A Szojuz–Fregat rakétával útnak indított szatellit az európai űrkutatási ügynökség (ESA) és az európai műholdas meteorológiai megfigyeléseket irányító Eumetsat közös vállalkozásában készült. Az Eumetsatnak tizenkilenc ország a tagja, és további tíz – köztük Magyarország is – együttműködik a szervezettel. Európa első, poláris pályára álló meteorológiai mesterséges holdját már júliusban munkába akarták állítani, akkor azonban műszaki nehézségek miatt három egymást követő napon is meg kellett szakítani a visszaszámlálást. A 837 kilométeres magasságba most fellőtt műhold ezután éjjel-nappal továbbítja majd a Földről összegyűjtött adatokat a hőmérséklet, a páratartalom, a szélirány és -sebesség, valamint az ózonréteg a változásairól. Európai fejlesztésű műszerei az eddiginél megbízhatóbb meteorológiai előrejelzéseket készíthetnek, és a klímaváltozások modellezéséhez is segítséget nyújthatnak, mert hoszszú ideig szolgáltatnak a korábbiakkal összehasonlítható adatokat.
A MetOp mérföldkő az európai–amerikai tudományos együttműködésben is – olvasható az ESA honlapján. Ugyanis olyan amerikai műszerek is helyet kaptak rajta, amelyek az amerikai NOAA mesterséges holdakon vannak. Utóbbiak a vizsgált térség délutáni időjárási adatait gyűjtik, a MetOp viszont a délelőttieket.
A hold egy sorozat első darabja. A rendszer a tervek szerint 2020-ig működhet. Az ESA 12 tagállama által finanszírozott program 2,4 milliárd euróba kerül majd.

Gyurcsány volt felesége mindenképpen felvenné Ukrajnát az EU-ba