Kompromisszum a német reformról

A német nagykoalíciót alkotó kereszténydemokraták (CDU), a keresztényszocialisták (CSU) és szociáldemokraták (SPD) kompromisszumos megállapodásra jutottak az egészségügyi reformról, amelynek célja a több mint 250 állami, illetve magánbiztosítóból álló bonyolult rendszer egyszerűsítése és átszervezése. Politikai meggondolásból a reform csak 2009-től lép életbe.

MTI
2006. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint hétórás tárgyalás után Angela Merkel kancellár közölte, hogy sikerült az utolsó nézetkülönbségeket is elsimítani. A koalíció fennmaradása szempontjából létfontosságúnak tartott megállapodás lényegében megőrzi a három párt által júliusban kidolgozott reform főbb elemeit, egyes kérdésekben, mint például az egészségbiztosítási magánpénztáraknak a rendszerben betöltött helye kapcsán viszont az utolsó pillanatig késhegyig menő vita folyt. Angela Merkel hivatalra kerülésekor, 2005-ben legfőbb feladatai között jelölte meg az egészségügy reformját, amelynek célja a rendszer életképességének biztosítása a növekvő egészségügyi kiadások, a lakosság elöregedése és a tömeges munkanélküliség közepette.
A tervek szerint egyebek mellett a magánalapon működő beteg-biztosító társaságok kötelesek közös alaptarifát kidolgozni, anélkül, hogy az előzetes orvosi vizsgálatok eredményétől tennék függővé a jelentkezők felvételét. Egy másik biztosítóhoz való átlépés esetén a polgárok magukkal vihetik azt a pénzt, amit az előző társaság tartalékként félretett a számukra. Krónikus betegek, különösen a drága orvosi ellátásra szoruló páciensek, a költséges gyógyszereket igénylő vagy ápolásra szoruló emberek esetében a biztosítási díj emelkedhet – attól függően, hogy az egészségügyi tárca kap-e fokozott segítséget a pénzügyminisztériumtól a várható hiány fedezésére.
A Lilla Schmidt által vezetett egészségügyi tárca a tervek szerint két héten belül készíti el a törvényjavaslatot.

Libanoni misszió. Október második felében veszi át Németország a libanoni ENSZ-erők keretében békefenntartó szolgálatot teljesítő nemzetközi haditengerészeti kontingens parancsnokságát – jelentette be tegnap Franz Josef Jung védelmi miniszter. Németország mintegy 2400 katonával vesz részt a libanoni békefenntartásban, s elsősorban a tengeri utak ellenőrzésében vállal szerepet. Elsődleges feladata a Hezbollah síita gerillaszervezetnek szánt fegyverszállítások megakadályozása, a szervezettel szemben elrendelt fegyverszállítási embargó betartatása. A német kontingens első egységei a következő napokban érkeznek a libanoni partokhoz, jelenleg már Cipruson tartózkodnak. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.