Legenda Ratkó Józsefről

Kákonyi Péter
2006. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hitel szeptemberi számában olvasható a Legenda Ratkó Józsefről című „kerekasztal-beszélgetés”, amelyen többek között Albert Zsuzsa, Ágh István, Buda Ferenc és Serfőző Simon idézi a költő alakját.
„Mindig próbálom elhessegetni az utolsó arcát, amit ott láttam a nagykállói református templomban, ahol felravatalozták – meséli a költő-barát, Serfőző Simon. „Próbálom inkább a fiatalabbat fölidézni. Arra jobb gondolni. Csak fölidézni nehéz: a végső arc nehezen engedi…” E végső arc, a fiatalon elhunyt költő búcsúzó alakja jegyében telik a beszélgetés, ám mégis kikerekedik belőle a poéta tragikus életútja.
Ratkó – ahogy mondani szokták – sosem tartózkodott az élet napos oldalán, és nem is kereste azt. Nem volt törvénytelen gyerek, ahogy egy lexikon megjegyzi, bár – családi körülményei miatt – részben lelencotthonban nevelkedett, s később maga is dolgozott árvák nevelőjeként. Életútjára nézve meghatározó volt apja alakja. „Olyan tehetség volt az apja – meséli Albert Zsuzsa –, aki nem találta magát. … Jóska férfias szeméremmel nem beszélt túl szívesen erről.” Ratkó előbb Öcsödre, majd Erdőbényére került nevelőotthonba, aztán következett Tiszadob, a nyíregyházai gimnázium és a szegedi egyetem, amelyet talán politikai okból – főként a Nagynéném, a miniszterasszony című verse miatt (Ratkó Anna, Rákosi szövőnőből lett népegészségügyi minisztere) – hagyott félbe.
Ratkó igazi költői kibontakozása a forradalom jegyében állt. Az az emlékezetes két hét élete meghatározó élménye volt és maradt. „Egész következő költészete 1956 igézetében született, mindaz, amit a temetetlen holtakról, törvénytelen halottakról ír, erre vonatkozik. Forradalmakra emlékezik, tizenkilencről, Dózsáról, és mindig 1956-ra gondolunk vele együtt…” – emlékezik Albert Zsuzsa. Ágh István szerint „az adja az ő verseinek az erejét, hogy maga is át volt itatva a halállal. Már gyerekkorától kezdve, amikor rákos anyját leírja, s amikor apja utolsó évei foglalkoztatták”. „Az öregek című versében – fűzi tovább a gondolatot Jánosi Zoltán –, a halottak villáskulccsal szerelik a földet, és a halottak nélkül Ratkó koncepciójában nem létezne ez a fölső világ sem.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.