Más, mint a többi

2006. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenleg négy Navratilova található a női tenisz-világranglistán, Gabriela, Karolina, Petra és Martina. Szép nevek és helyezések ide vagy oda, nem kérdés, hogy ki érdemel igazán szót közülük: utóbbi a sportág nagyasszonya. Találóbb eposzi jelzővel nem is lehetne illetni Martina Navratilovát, aki ma ünnepli ötvenedik születésnapját. „Ha elég hosszú a pályafutásod, sokra viheted” – ez már egy aranyköpése a sok közül, de azért ne higgyünk benne feltétlenül, hiszen másnak még nem sikerült ilyen hosszú és eredményes karriert befutnia. Navratilova nemcsak a tenisz egyik klasszisa, hanem jelképe, hőse, akire a pályán belül és kívül is érdemes odafigyelni.
Budapesten még nem sejtették, hogy pár nap múlva sorsfordító forradalmi események következnek, amikor 1956. október 18-án a „keleti blokk” egy másik fővárosában, Prágában megszületett Martina Subertová. Még kicsi korában elváltak a szülei, nevelőapja (akinek a nevét felvette), Miroslav Navratil adott először teniszütőt a kezébe. Nyolcévesen kezdett tudatos karrierbe, tizenöt évesen megnyerte a csehszlovák bajnokságot, egy esztendő múlva bemutatkozott a profik között, nem volt még 18, amikor 1974-ben Orlandóban élete első WTA-tornadiadalát aratta. 1975-ben az Australian Openen és a Roland Garroson is döntőt vívhatott, de a US Open után történtek nagyobbat fordítottak a sorsán: menedékjogot kért és kapott az Egyesült Államokban (az állampolgársághoz 1981-ben jutott hozzá). Már ebből is látszik, hogy más volt, mint a többi, fiatalon is tudatosabb, célratörőbb, a legnagyobb döntéseket is vállalta, ha úgy érezte jónak. Szülőföldje elhagyása számított talán az első, de nem az utolsó ilyennek. Azok közé az úttörők közé tartozott, akik a hagyományos faütőt bátran felváltották grafitrakettel, s ahhoz sem kellett kis lelkierő, hogy leszbikusságát nyíltan bevallja. Mindeközben vezető funkciókat töltött be a teniszezők különböző érdekvédelmi szervezeteiben, alapítványokban, jótékonysági rendezvényeken, s úgy általában mindig mindenkinek megmondta, amit gondolt.
Ám az sem semmi, amit tett: összesen nyert 1440 egyes és 667 páros meccset, 331 hétig vezette a világranglistát, egyesben 167, párosban 177 tornadiadalt jegyzett, többet, mint bárki a földkerekségen, 10 vegyespáros-sikere közül a legutóbbit idén szeptemberben a US Openen aratta. Utóbbival immár 59 Grand Slam-győzelemnél tart (egyesben 9-szeres wimbledoni, 4-szeres amerikai, 3-szoros ausztrál és 2-szeres francia bajnok), s a múlt idő jelét egyszerűen nem merjük kitenni, pedig előre bejelentette, hogy a US Open után befejezi. A sors igazsága, hogy győztesen távozhatott – immár másodszor – a színről, de mivel Margaret Smith Court ’62-es Grand Slam-győzelmi rekordja csak háromra van az övétől, nem csodálkoznánk, ha a hatodik ikszben is feltűnne Bob Bryan vagy valamelyik másik vegyespáros-partner mellett a pályán. De ha nem, akkor sincs baj, mert az élete így is teljes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.