Milyen ereje tud lenni a hívó szónak!

A minap nyílt meg a Magyar Nemzeti Múzeumban az a kiállítás, amelyre a rendezők büszkék lehetnek: az évtizedekig féltve őrzött, majd nagylelkűen a múzeumnak átadott, eddig ismeretlen 1956-os forradalmi emlékekből mutatják be a legjellemzőbb darabokat, amelyek magánszemélyektől kerültek az intézmény tulajdonába.

Kő András
2006. 10. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendhagyó a tisztelgés. A talizmánok kibújtak a rejtekhelyekről, és árulkodva néznek szembe a látogatóval: ímhol vagyunk mi is – mondják –, a forradalom ereklyéi. Ezer fénykép, félszáz röpirat, plakát és egyéb nyomtatvány, naplók, gyermekrajzok, Kossuth-címeres jelvények, nemzetőr karszalagok és becses ritkaságként egy lyukas közepű nemzeti zászló kapja vissza ismét a fényét, a méltóságát. Csupa pincében és padláson, fiókok mélyén rejtegetett darab, mindenféle titok, kalanddarabkák, elpárolgott vágyak relikviái. Nem ékszerek és nem házieszközök, csak afféle forradalmi eufória tárgyi emlékei. Évtizedekig társak a jóban és a rosszban. Ma pedig dal árad ki belőlük.
Két éven át szájról szájra terjedt a felhívás, és nap nap után gyülekezett a sok holmi. Volt, aki Dublinból jelentkezett, volt, aki az Egyesült Államokból, mások Belgiumból vagy egy magyar faluból.
Milyen ereje tud lenni a hívó szónak, ha összefogásra emlékeztet!
Hajdani fiatalok, mérnök- és orvostanhallgatók fényképei sorakoznak a Nemzeti Múzeum falai között. Méltó helyen, egy most megnyitott, új helyiségben. Ők voltak a bátrak, „akik mertek”, hogy utána, a megtorlástól félve többnyire megsemmisítsék a dokumentumokat. Amit elkoboztak, levéltárak, könyvtárak szigorúan őrzött, titkos gyűjteményeibe vándoroltak, egy részük pedig, akaratukon kívül, a perekben vádoltak. Ez utóbbiak a nagy aktakötegekben riadtan lapultak. Ismeretlen fotók randevúja a Magyar Nemzeti Múzeumban. A Váci úton éppen verik le az egyik gyár homlokzatáról a vörös csillagot; Kispest és Lőrinc határán barikádok fogadják a szovjet harckocsikat; október 24-én a Margit hidat lezáró magyar páncélosokat körbekarikázza a néptömeg.
És ismeretlen fotó a somogyi megyeszékhelyen, ahol a nagygyűlés versmondója Tordy Géza, a Kaposvári Nemzeti Színház művésze! Emlékszik-e ezekre az órákra? „Kültelkek útkeresztje mellett / a városok bulvárain / kiszikkadt falak téglái közül / nevet szólítanak / kiáltva és elnyúltan / valaki olykor válaszol / elbűvölten a szótól / tán az igazságra szomjúhozva…” – írja Jean Follain A hangok című versében.
Az amatőr fotós szeméremből nem arcokat rögzít, hanem helyzeteket. És mégis, ismerős arcok itt is, ott is, vajh, kik ők, ráismernek-e magukra, a társakra, a barátokra? Csupa meglepetés a tárlat. Lehet, hogy az idő is vesztegel?
Aztán egy napló. Egy tizenhárom éves fiú írása. Október 25-én kezdte feljegyezni, amit látott és hallott. November 29-én hagyta el az országot, és vitte magával a naplót, hogy aztán tíz évvel később, meg újabb évfordulókon hozzáírja németül és magyarul, amit új hazájában, Svájcban érzett és gondolt.
Ajándék a múzeumnak. A legszebb gesztusok egyike. Homály szállingózik a levegőben. Bővülő erejét kínálja a napló. A sok-sok tárgy magához tér, föllélegzik. Hát mégis szolgáltak valamit? Mindegyik kép és tárgy egy-egy mese is. Igaz történetek emberekről, hősökről. Jelzések abból az időből, amikor tizenkét napig volt napfelkelte.
Egy táska a Vöröskereszt jelvényével. Készítője beledolgozott valamit a saját testéből. Egy táska, amely gazdáját szolgálta a forradalmi napok alatt. Gyógyszerek, s ki tudja még, mi minden fért el benne, hány és hányféle csecsebecse, miközben szomorúság ülte meg a háztetőket.
Kiállítást látunk, amely kerüli a közhelyeket. A látogató óriási kísérleti teremnek és telepnek nézi a világot, megszokva, hogy estelente kezdettől fogva besötétedik. Mindannyiunk kíváncsisága a növekvő sötétedéssel csitul, miközben nem ritkán, fújva a dalt széllel-vésszel szemben, vállunkon botra akasztott kis batyuval nekivágunk az alattomos tónak, és – belevészünk? Istenem, de szép is volt a forradalom!
Odakünn, a Múzeumkertben arra gondolunk: dűlőutak sarkán ott marad néha egy-egy üst, ásó vagy csákány, senki sem viszi el; mindenki tudja, azért hagyták ott őket, hogy gazdájuk annak idején visszajöjjön értük. Lehet, hogy ezekért a múzeumi tárgyakért is majd visszajönnek, mert a jelen idő riadójára újra felsorakoznak azok, akiket napjaink nyugtalansága kísért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.