Nem lesz több robbantás?

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter, aki Kínában, körútjának harmadik állomásán folytatott tegnap megbeszéléseket, úgy vélte, az Észak-Koreába látogató kínai küldöttség vezetője „erős üzenetet” adott át Phenjannak, hiszen Kim Dzsong Il észak-koreai vezető állítólag kijelentette, országa nem készül újabb atomkísérletek végrehajtására.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Észak-Korea nem tervez újabb atomkísérleteket – tudatta a kommunista állam vezetője, Kim Dzsong Il az országba látogató kínai küldöttséggel, adta hírül a dél-koreai Yonhap hírügynökség. Kim csütörtökön folytatott megbeszélést Tang Csia-hszüan (Tang Jiaxuan) államtanácsossal, akit azért küldtek Phenjanba, hogy beszélje le Észak-Koreát az október 9-én végrehajtott atomrobbantás megismétléséről. A találkozót követően Tang úgy vélte, a megbeszélés nem volt hiábavaló. A BBC szerint Peking – amely a kommunista ország legfőbb szövetsége – korábban nyilvánosan megfenyegette a Kim Dzsong Il vezette országot, ha újabb nukleáris kísérleteket hajt végre, lezárják a külső energiaforrásokat.
Kína külügyminisztere, Li Csao-hszing (Li Zhaoxing) később úgy nyilatkozott, hogy Tang az észak-koreai atomprogramról szóló hatoldalú – a két Korea, Kína, az Egyesült Államok, Oroszország és Japán részvételével folytatott – tárgyalásokhoz való visszatérésről is beszélt partnerével. A tárgyalásokat Phenjan az Egyesült Államok által ellene bevezetett pénzügyi szankciók miatt tavaly november óta bojkottálja.
Condoleezza Rice eközben megérkezett úgynevezett kríziskörútjának harmadik állomására, Pekingbe, miután Japánban és Dél-Koreában folytatott tárgyalásokat. Látogatásainak célja meggyőzni tárgyalófeleit a Phenjan elleni ENSZ-szanckiók végrehajtásának szükségességéről. Rice szerint Tang erős üzenetet küldött Phenjannak. „Washington és Kína egyetért abban, hogy kísérletet kell tenni az észak-koreai nukleáris program beszüntetéséről folytatott tárgyalások folytatására” – közölte az amerikai külügyminiszter.
Rice és Li Csao-hszing megbeszéléseit követően Li hangoztatta: megállapodtak abban, hogy végrehajtják azokat az ENSZ-szankciókat, amelyeket a világszervezet fogadott el Phenjan ellen.
Rice ismét felvetette az emberi jogok érvényesülésének kérdését. Mint a sajtóértekezleten elmondta, megemlített több konkrét esetet, amelyekben az Egyesült Államok szerint Peking nem tartja tiszteletben ezeket a jogokat. Kína a belügyeibe való beavatkozásnak veszi az amerikai emberi jogi vonatkozású kritikát. Li közölte, ő is összeállított egy listát az Egyesült Államok általi emberijog-sértésekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.