Nem törtek át a toryk

Nagy-Britanniában lezárult a pártkonferenciák évadja, mind a három országos párt megtartotta évi seregszemléjét. Egyelőre egyiknek sincs oka az örömre.

Jotischky László
2006. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Munkáspártnak sikerült a konferencia néhány napjára az egység látszatát kelteni, néhányan talán még el is hitték volna, hogy Tony Blair miniszterelnök és a helyére pályázó Gordon Brown pénzügyminiszter között szent a béke, ha két elszólás fel nem fedi a valóságot. Az egyik a kormányfő feleségétől származott, aki a pénzügyminiszter beszéde közben, amikor Brown a Blairrel folytatott együttműködéséről beszélt, hallhatóan megjegyezte: „Na, ez aztán hazugság.” A másik az ausztrál médiamágnás és befolyásos brit lapok tulajdonosának, Rupert Murdochnak az interjúja volt. Murdoch azt mondta, valahányszor Londonba jön, igyekszik mindkét vetélytárssal találkozni, különben mind a kettő azt hinné, hogy a másikkal ellene szövetkezik. A kormányfő legalább megúszta a konferenciát anélkül, hogy sokat faggatták volna távozása idejéről, sőt sokan arra kérték, maradjon a helyén, ami aligha eshetett jól Gordon Brownnak.
David Cameron, a Konzervatív Párt új vezetője tart ugyan vetélytárstól, de nyilvánvaló, hogy sok toryt aggaszt középutas magatartása, az, hogy nem kínál igazán eltérő politikát a miniszterelnökétől. Az eredmény: míg a konzervatívok a pártkonferenciák előtt következetesen nyolc-tíz ponttal vezettek a kormány előtt a közvélemény-kutatások eredményeiben, a héten közzétett adatok szerint a két pártot egyetlen százalék választja el. A szavazópolgárok nem sok különbséget látnak Cameron szándékai és a kormány politikája között.
Gordon Brown, aki abban bízik, hogy a következő konferencia idején már ő tarthatja a miniszterelnöki beszédet, szintén nem örülhet a közvélemény-kutatók adatainak. Bár Cameron mindegyik munkáspárti politikusnál népszerűbb, a szavazók válaszaiból az derül ki, hogy többen támogatnák voksaikkal a Munkáspártot Blair, mint Brown miniszterelnöksége alatt. A torykat viszont az kedvetlenítheti el, hogy legalább tíz százalékkal kellene megelőzniük a Munkáspártot a következő választás előtt ahhoz, hogy szilárd parlamenti többséggel alakíthassanak kormányt. Erre egyelőre kevés a remény. Vannak olyan szavazópolgárok, akik egyenesen azt mondják, Cameron megfosztotta őket a választás lehetőségétől, hiszen ő sem ajánl mást, mint a Blair-kormány.
A következő általános választásig valószínűleg három évet várni kell, de már most kezd kirajzolódni minden kétpártrendszer rémálma: a döntetlen választási eredmény, aminek egyedül a legkevésbé reprezentatív harmadik örülne: Menzies Campbell Liberális Demokrata Pártja, amely a szavazók tizennyolc százalékának bizalmát élvezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.