Nők és slágerek

Csontos János
2006. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Forró szurkot öntöttek eredetileg az egri nők az ostromlétrán tolongó kontyos törökök nyakába – ám az idők változnak. Az egri Gárdonyi Géza Színház könnyed zenés darabja, a Tanulmány a nőkről (műfajára nézve „zenés válóok két részben”) gyökeresen más nőfelfogást mutat. Ezek a hölgyek már nem küzdenek – kicsit unalmas (hatvanas évekbeli) házasságaikba csupán a trendi válóper izgalmai hoznak némi színt. A habkönnyű történetet, ami Gyárfás Miklós korabeli bugyutácska filmforgatókönyvét követi, egy pillanatig sem szabad komolyan venni – tudja ezt Csizmadia Tibor rendező is. Nemes Takách Kata táncdalfesztiválos fílinget idéző díszleteiben inkább a társulat színészeinek teremt fergeteges komédiázási lehetőséget.
A jelenséget – hogy örökzöld slágerek elénekléséhez kerítenek alibidarabot – az Anconai szerelmesek című vándorprodukcióból ismerhetjük. Ott az itáliai fülbemászás volt a cél, itt a hazai nosztalgia – Ambrus Kyritől Szécsi Pálig. S csodák csodája: az egri színészek még e táncos-komikus kihívásnak is eleget tudnak tenni, sőt bravúros magánszámoknak is tanúja lehet a néző. Az író szerepét megformáló Görög László képességeivel eddig is tisztában lehettünk, s a tömeges válóokot képező válóperes ügyvédbojtárnőt alakító, elsöprő erejű Jordán Adélt meg a hajóskapitányi epizódszerepben is remeklő Csendes Lászlót is ismerjük a filmvászonról. Eger városában azonban olyan titkos tehetségek is vannak, mint Gál Kristóf és Hüse Csaba – ha kell, hátúszásban is képesek közlekedni a színpadon. Bozó Andrea az időtlen szőke cicababa típusát hozza (akinek mindeközben megvan azért a magához való esze), s Mészáros Sára és Fekete Györgyi sem megy egy kis önfeledt komédiázásért a szomszédba. Utóbbi nemcsak azok közé a színésznők közé tartozik, akik egyenletesen teljesítenek egész pályájukon – arra is képes, hogy valami fanyar bölcsességet csempésszen a papírmasé színpadi szerepbe is.
A műszempillás-neonreklámos önámítás végképp a félmúltba csúszott: az ember legszívesebben azokon a pontokon visítana fel ellenállhatatlanul, ahol pedig sem a szerző, sem a rendező nem szándékolta. Némelyik sláger még ma is piacképes, sőt a korabeli táncdalszövegírók bravúrdarabjait is érdemes leporolni. A gond magával a korral, a nosztalgia tárgyával van. A szocializmussal, ami ott van a szerelmi cívódásokban és a válóperekben is – ott van minden mondatban…
(Tanulmány a nőkről – Gárdonyi Géza Színház, Eger. Rendező: Csizmadia Tibor. Főbb szerepekben: Görög László, Jordán Adél, Gál Kristóf, Bozó Andrea, Fekete Györgyi, Mészáros Sára.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.