Meglehetősen eseménytelenül telt el a múlt hét a Budapesti Értéktőzsde áruszekciójában; alig változó árak mellett átlagos számú kontraktust kötöttek. A kereskedőket óvatossá tette a belpolitikai bizonytalanság, de valószínűleg hatott a kötésekre az a hír is, hogy az EU szigorít a kukorica intervenciós felvásárlásának szabályain, és ezzel a hazai kukorica egy része kiszorulhat az intervenciós piacról.
A hét első felében szinte egyáltalán nem változott az ár. Hétfőn ugyan az euróbúza decemberi elszámolóára 200 forinttal emelkedve 34200 forintra drágult, de a jövő márciusi és a májusi elszámolóárak változatlanok maradtak. A takarmánybúza decemberi szállítással 32250 forinton nyitotta a hetet – és pénteken ugyanennyivel is zárta. A hét közepén a napraforgó jegyzése produkált egy kisebb áresést. Az elszámolóár jövő év márciusára 400, májusra pedig 800 forinttal lett olcsóbb. Az árváltozások napja a péntek volt, de hatalmas változásokról azért nem lehet beszámolni. A takarmánykukorica jegyzésára 100–200 forinttal nőtt; a novemberi szállítású kukorica ára 150 forinttal 27750 forintra, a decemberi jegyzés 190 forinttal 28000 forintra emelkedett, a napraforgó jövő májusi árfolyama pedig újabb 800 forintot ment lefelé, és 55300 forintos szintre állt be.
Megkezdődött a kukorica betakarítása Somogyban, az ország legnagyobb kukoricatermő területén. A termésátlag meghaladja a hektáronkénti 7,3 tonnát. A távirati iroda jelentése szerint a korai és az érésgyorsítóval kezelt fajták aratását – az előző évhez viszonyítva 5 nappal korábban – már a múlt hét végén elkezdték, a munka dandárja azonban október közepén várható. A szemestermény befogadására öszszesen mintegy 1 millió tonna tárolókapacitás áll rendelkezésre Somogyban; jelenleg több mint 400 ezer tonna intervenciós gabona vár értékesítésre. Az előzetes felmérések szerint takarmánykukoricából intervencióra megközelítőleg 100 ezer tonna felajánlás várható. Ez a mennyiség az elmúlt évinek csupán az egyharmada.
A világpiacon az olajra és a nemesfémekre figyeltek a kereskedők, s mindkét árucsoportban estek az árak. Péntek délután az arany unciánkénti ára 560 dollár alá süllyedt, és olcsóbb lett az olaj is: az amerikai könnyűolaj ára a hét végére ismét 60 dollár alá került, és a szakértők szerint egyre nyilvánvalóbb: az olaj és az arany ára együtt mozog. Elemzők úgy vélik, az arany esetében további áresés valószínű, az olajjegyzések szempontjából pedig az a legnagyobb kérdés, mit lép az OPEC. Ha a termelő országokat összefogó szervezet lecsökkenti kitermelési kvótáját, ismét felfelé indulhat el az ár. Az élelmiszertermékek világpiacán a spekuláció mozgatta az árat. A kávé ára pénteken 14 dollárt zuhant a londoni LIFFE határidős és származékos kereskedésében.

A klímaváltozás hatásait már a saját bőrünkön érezzük – apokaliptikus nyár elé nézünk