Osztrák szolidaritás

Köszönjük, Ausztria! címmel együtt emlékeztek meg tegnap a bécsi Austria Center nemzetközi konferencia-központban az osztrák és a magyar állami vezetők az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulójáról.

Munkatársunktól
2006. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Szili Katalin házelnök is részt vett tegnap az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából rendezett bécsi ünnepségen. A közjogi méltóságok mellett egyházi méltóságok és az Ausztriába emigrált magyarok képviselői is beszédet mondtak.
A megemlékezés keretében a magyar államfő kitüntetést nyújtott át az osztrák köztársasági elnöknek és Wolfgang Schüssel leköszönő kancellárnak, majd az emlékest a Nemzeti Filharmonikus Zenekar koncertjével és az Állami Népi Együttes műsorával zárult.
Az emlékesten több mint kétezer meghívott vett részt, közöttük a két ország kormányának számos tagja. A nap folyamán mind az állam-, mind a kormányfő és a parlamenti elnök kétoldalú találkozót is tartott.
A hét végén az Osztrák Vöröskereszt tart megemlékezést a mosontarcsai (andaui) hídnál, amelyen keresztül mintegy 70 ezer magyar menekült Ausztriába a forradalom leverését követő néhány hónapban. A megemlékezésre meghívták az osztrák államfőt is.
Az évfordulón Bécsben közzétettek egy korabeli fényképet is, melyen Heinz Fischer látható, amint 1956-ban, végzős joghallgatóként, világos ballonkabátjában egy tüntetésen szabadságot követelt Magyarországnak. A magyarok iránti szimpátiájáról híres szociáldemokrata osztrák államfő – akinek első hivatalos útja az addig megszokott Bern helyett Budapestre vezetett – a diktatúra összeomlása előtt is többször járt a vasfüggöny keleti oldalán, rendre hangoztatva a szabadság és függetlenség fontosságát. Sőt, annak idején maga is segédkezett a határhoz közeli traiskircheni menekülttáborban – olvasható az elnök honlapján. Heinz Fischer október 22-én ismét ellátogat Magyarországra, hogy részt vegyen a budapesti megemlékezéseken.

Emléknap. A magyar néppárti delegáció ismét javasolja, hogy a forradalom leverésének évfordulója, november 4-e legyen a kommunizmus áldozatainak emléknapja egész Európában – mondta tegnap Schmitt Pál Brüsszelben, ahol az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére emlékkiállítás nyílt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.