Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány meggyőzött arról, hogy feljelentést tegyek – jelentette be Révész Máriusz fideszes országgyűlési képviselő tegnap az emberi jogi, rendészeti és nemzetbiztonsági bizottságainak együttes ülésén, utalva Gergényi botrányos és ellentmondásos megnyilvánulásaira az október 23-i rendőrterrorral kapcsolatban. – Nem igaz, hogy nem történt törvénytelenség – hangsúlyozta. A képviselő elmondta azt is, hogy már eljárást kezdeményezett mentelmi jogának a megsértése miatt. Országgyűlési mandátummal rendelkező személy ellen ugyanis a rendőrség nem járhat el.
Révész Máriusz az ülésen felkötött karral jelent meg, ugyanis eltörték a lapockáját. Bemutatta látleletét, eszerint fején 15 centis sérülést találtak az orvosok, száját beszakították. Elmondta: hazafelé tartott a Fidesz-nagygyűlésről, amikor értesült arról, hogy könnygázzal támadják a rendezvény résztvevőit. Ekkor képviselői igazolványát elővéve elindult a rendőrök felé, hogy elmondja nekik: ezek az emberek egy békés, engedélyezett ünnepi megemlékezésen vettek részt. Ezt követően már a kórházban tért magához. A képviselő elmondta: annyi kiderült, hogy a Dohány utca 12-es szám előtt találták meg biztonsági őrök, amikor eszméletlenül összeesett, miután a saját lábán botorkált el odáig.
A három bizottság együttes ülésének összehívását az október 23-án történtekkel kapcsolatban kedden kezdeményezték a testületek fideszes elnökei, Balog Zoltán, Lázár János és Simicskó István. A kormánypárti képviselők viszont tegnap arra hivatkozva, hogy nem egyeztettek velük, leszavazták a napirendet, majd kivonultak az ülésről. Követte őket Bene László országos, Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány, valamint Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója. Bene arra hivatkozott: egy olyan helyzetben, amikor a bizottság egy része távozik, és már ítéletet mondtak a rendőrség felett, egyelőre nem kívánnak válaszolni a kérdésekre. Kis Zoltán (SZDSZ) késve érkezett, beült az ülésre, majd miután az újságírók értesítették a fejleményekről, ő is kivonult.
A jogvédő civil szervezetek meghívottjai azonban maradtak a teremben. Kőszeg Ferenc, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke és Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért képviselője egyetértettek abban, hogy a rendőrségnek nemcsak joga, de kötelessége is a jogellenes cselekmények ellen fellépni. Egyetértettek abban is, hogy felelősségre kell vonni azokat a rendőröket, akik földön fekvő embert rugdostak, és élesen bírálták Gergényi Pétert, amiért kedden azt mondta, hogy a rendőrség nem foglalkozik a panaszokkal. Fodor Márk, az Amnesty International nevében egyetértett azzal, hogy voltak túlkapások.
Hankiss Ágnes szociológus, akit szakértőként hallgattak meg, elmondta: olyan konkrét esetekről van tudomása, hogy a rendőrök szétvertek egy vendéglőt, megverték a vendégeket – köztük angol turistákat – és a személyzetet. A Péterfy Sándor Utcai Kórháznál az egyenruhások a mentősök által hordágyon szállított sérültnek estek neki. Egy harmadik esetben pedig szemtanúk látták, hogy egy telefonhívás után a lezárt területen több civil ruhás nyomozó átöltözik tüntetőnek. Hankiss szerint a rendőrség fellépése a bosszú és az önbíráskodás legitimálása. Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány képviseletében emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években a BRFK-ról kétszer mondta ki a bíróság, hogy jogtalanul oszlatott fel demonstrációt. Kifejtette: a rendőrök nem voltak képesek megvédeni az Astoriánál a békés rendezvény résztvevőit, sőt úgy alakították a helyzetet, hogy kifejezetten összekeveredjen a Fidesz nézőserege a randalírozókkal.
Kövér László (Fidesz) felszólalásában hangsúlyozta: az elmúlt öt évben a politikai jogsértéseknek se szeri, se száma. A tudatos és szándékos folyamatból a választók megfélemlítésének szándéka olvasható ki. Hangsúlyozta: az a rendőrség, amely 23-án este profi módon több részre választotta a tömeget, délután még képtelen volt arra, hogy a jóval kevesebb tüntetőt ne az Astoria irányába tolja, vagy hogy biztosítsa a Fidesz nagygyűlését. Úgy vélte: a rendőrség vezetői vagy tudatosan húzták a rendőrökre a tömeget, vagy alkalmatlanok feladatuk ellátására, mindkét esetben le kell mondaniuk. Szóvá tette, hogy az egyenruhások törvénytelen eszközöket (például viperát) használtak. Kövér szerint ami történt, „az bűzlik”, és célja az ország nyomorúságos állapotáról elterelni a figyelmet. Ám ez csak egy „hazug kormány hazug miniszterelnökének” hiábavaló próbálkozása.
Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság KDNP-s elnöke sajtótájékoztatóján kifejtette: a jelek szerint a kormánynak takargatnivalója van a hétfői események kapcsán, s ehhez a rendőri vezetőket, illetve a Nemzetbiztonsági Hivatal vezetőjét eszközként használják fel. Közölte: a bizottságok tudni szeretnék, ki volt az a politikus, aki utasítást adott a rendőrségnek arra, hogy ilyen brutálisan lépjenek fel a békés ünneplőkkel szemben, miért kellett a rendőröknek símaszkot viselniük, miért nem volt rajtuk azonosító, és vajon arányos rendőri fellépésnek minősül-e a gumilövedékek fejmagasságban való kilövése.
Kontrát Károly (Fidesz), a rendészeti bizottság tagja kijelentette: Gergényi Péter budapesti és Bene László országos főkapitánynak távoznia kellene, mivel a bizottságok ülésén nem válaszoltak az ellenzéki kérdésekre. – Nyilván érzik a felelősségüket, és ezt szeretnék elkenni – magyarázta Kontrát.
Vadai Ágnes, a nemzetbiztonsági, illetve a rendészeti bizottság tagja az MSZP nevében azt javasolta, hogy a három bizottságot azután hívják össze, hogy a kormánypárti és ellenzéki tagok megállapodtak a napirendről. Az ügyben mindenesetre a kormány értékelése egyértelmű: a kabinet elégedett az október 23-i rendőri fellépéssel, és teljes mértékben támogatásáról biztosítja a rendvédelmi szerveket – mondta lapunk kérdésére Danks Emese szóvivő.
A köztársasági elnök segítségét kérik. Sólyom László köztársasági elnök segítségét kérik az Országgyűlés emberi jogi, nemzetbiztonsági és rendészeti bizottságának fideszes és KDNP-s elnökei az október 23-i rendőri intézkedés hátterének feltárása ügyében. Simicskó István bejelentette, hogy meghallgatást kérnek az államfőtől, és támogatását kérik abban, hogy a parlament ismét elláthassa feladatait. Szeretnék azt is, ha Sólyom László segítene a hétfőn történt rendőri intézkedés hátterének kiderítésében. Simicskó megismételte, hogy a KDNP kezdeményezi egy, az Európai Parlamentben működő vizsgálóbizottság létrehozását az ügyben.
599 Daytona után itt az 1 ráadás
