Szénhidrogénvagyont rejt az Alföld?

Könnyen lehet, hogy meg kell változtatnunk a hazai gázvagyon mennyiségére vonatkozó eddigi becsléseinket. Egy korábban már elhagyott, Makó környéki területen kutató amerikai cég óriási mennyiségű földgázról tett jelentést. Ha a számok igazak, a találat hosszú éveken át fedezheti a teljes hazai gázfogyasztást.

Erdősi Csaba
2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú évek óta legalább féltucatnyi külföldi cég kutat földgáz és kőolaj után Magyarországon, sikereket azonban eddig nem nagyon tudtak felmutatni. A hazai kitermelés javát döntően ma is a Szeged környéki, régóta használt gázkutak adják, a felszínre hozott mennyiség pedig évről évre csökken. Az ország egész éves gázfogyasztása körülbelül 14,5 milliárd köbméter, s ebből mintegy hárommilliárd származik hazai kutakból. Az eddigi előrejelzések szerint ez a mennyiség folyamatosan csökkenni fog, de most úgy tűnik, hogy még évtizedekig nem kell lemondanunk a saját kitermelésű gáz felhasználásáról.
A Falcon Oil & Gas Corporation szeptember 25-én honlapján jelentette be, hogy elkészült a makói próbafúrások tartalékfelmérése. Ezek szerint óriási gázvagyont találtak. Kilencvenszázalékos valószínűség szerint a makói mező 21,8 trillió köblábnyi, vagyis átszámolva körülbelül 61 milliárd köbméternyi földgázt rejt. A tartalékfelmérés szerint ötven százalék az esélye annak, hogy a makói mező 151 milliárd köbméternyi – tízévnyi magyar összfogyasztásnak megfelelő – földgázt rejt, s tíz százalék az esélye annak, hogy még ennél is több, 325 milliárd köbméternyi gázzal rendelkezik a mező. Egyelőre nem világos, hogy ez mind felszínre is hozható-e, s ha igen, megéri-e a munka. A makói mező ugyanis óriási mélységben, 6000 méterrel a felszín alatt terül el, s ez extrém körülményeket teremt: a gáz forró és nagy a nyomása.
Nehéz feladat elé állítaná a kormányzatot, ha kiderülne, hogy a Falcon mégis képes lenne nagy mennyiségben gázt felszínre hozni Makón. Hiába drága ugyanis maga a kitermelés, a szállítási költségek gyakorlatilag minimálisra csökkennének, s így a makói gáz ára alacsonyabb lehet, mint az orosz. Csakhogy az 1995-ben kötött, és 2015-ig érvényben lévő gázimportszerződés értelmében bizonyos mennyiségű földgázt mindenképpen a Gazpromtól kell vásárolni az országnak, és ha ezt a mennyiséget legalább nyolcvan százalékban nem rendeljük meg, kötbért kell fizetnünk. Ez lehetetlenné teheti a magyar kitermelésű földgáz értékesítését nagyobb tételben, egyedül talán a jövő július elsején esedékes teljes gázpiaci nyitás jelenthet némi reményt.

Gáztőzsde nyílik Moszkvában. Novemberben megnyílik az oroszországi gáztőzsde. Legjelentősebb szereplője nyilván a Gazprom erre szakosodott leányvállalata lesz. November 1-jén nyílik meg Oroszországban a gáztőzsde – jelentette be Viktor Hriszteyenko ipari és energiaminiszter. Ezzel arra az újságírói kérdésre válaszolt, vajon a már korábban bejelentett terv megvalósítása megtörténik-e a közölt határidőre. Az energiainfo.hu internetes szaklap tudósítása szerint a tőzsde főszereplője várhatóan a Mezsregiongaz lesz, a Gazprom leányvállalata. A tőzsde működési szabályaira még az orosz kormánynak rá kell bólintania. Korábbi hírek szerint a tőzsdéről szóló törvénytervezet azt tartalmazza, hogy a tőzsdén a Gazprom és a független termelők is 5 milliárd köbméter gázt adhatnak el szabad áron. Ugyanakkor a Gazprom nem adhat el több gázt, mint a függetlenek együtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.