Utcai nyomás Prodira

Óriási nyomás nehezedik Romano Prodi olasz kormányfőre, aki ellen a 35 milliárd euró értékű megszorítócsomagot tartalmazó új költségvetése miatt a múlt hét végén is tiltakoztak. A kilencpárti balközép koalíció népszerűségi indexe az áprilisi választások óta 59 százalékról 39-re csökkent, miközben a Silvio Berlusconi vezette ellenzék csak a megfelelő alkalomra vár, hogy az egymandátumnyi fölénnyel rendelkező Uniót kipenderítse a hatalomból.

2006. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fel a fejjel, Prodi csak átmeneti figura, egy veszélyes hazudozó, akit haza kell küldenünk – harsogta Silvio Berlusconi a jobboldali ellenzék szombati tüntetésén, ahol a választási ígéretekkel szembemenetelő költségvetési kiadáslefaragásokra utalva kijelentette: „Prodi többet vág, mint egy fodrász.”
A zuhogó esőben megtartott vicenzai demonstráción részt vevő pártok a kormányzó Uniót saját választási ígéreteivel szembesítették. Azzal, hogy hogyan juthattak el néhány hónap leforgása alatt az áprilisi adócsökkentésről és igazságosabb kormányzásról szóló kampányszlogenektől a középrétegeket hátrányosan érintő adóreformokig, a nagyobb beruházások – köztük a félszigetet Szicíliával összekötő messinai híd megépítésének – leállításáról már nem is beszélve.
Berlusconi decemberig, a költségvetés parlamenti szavazásáig betervezte a tiltakozó megmozdulások menetrendjét: minden hónapra jut egy, az egyes szakmák tiltakozásain felül. A „Lovag” most kétszeresen is szeretne visszavágni ellenfeleinek. Egyrészt folyamatos nyomás alatt tartja a mindössze egymandátumnyi előnnyel rendelkező kilencpárti koalíciót, amelynek tagjai pontosan kilencfelé húznák a költségvetés szekerét, amit a Prodi vezette mérsékeltek a radikális baloldal heves tiltakozása ellenére is megpróbálnak nagy nehezen kihúzni a kátyúból. Másrészt Berlusconi ezúttal ellenfelei fegyverével kíván sebet ejteni a kormányzó szövetségen: ötéves regnálása alatt ugyanis a második világháború óta a legtöbb demonstrációt szervezték ellene a baloldali befolyás alatt álló, 12 milliós tagságot számláló szakszervezetek. 2002 és 2006 között nem kevesebb, mint hat általános sztrájk bénította meg Itáliát a közlekedéstől az iskolákon át az általános munkabeszüntetésekig. Tüntettek az aktuális költségvetések, az iraki háború, az igazgatási reformok, valamint a Berlusconit és barátait védő, médiabirodalmát elősegítő, személyre szabott törvények ellen. A „Lovag” akkor úgy fogalmazott, hogy a szerinte Pekingbe küldendő és az olcsó kínai import ellen így áldásos tevékenységet kifejthető olasz érdekvédelmi szervezetek még az adócsökkentések bevezetésekor is tiltakoztak ellene.
A konstelláció most mindenesetre Berlusconinak kedvez, aki minden rutinját bevetheti, hogy meglovagolja a 35 milliárd eurós megszorítócsomag miatti elégedetlenséget. A jóléthez szokott olaszokban ugyanis még mindig nem tudatosult, hogy hosszú évek óta hatalmas államadóssággal és tátongó államháztartási deficittel fizetnek a kényelmesebb életért. A „Lovag” karizmájára, lehengerlő retorikájára, vállalkozói sikereire épülő párt sosem ódzkodott az olasz politikai kultúra szerves részét képező demonstrációktól, sikereit azonban mégsem ennek köszönhette. Sokkal inkább a politikai frazeológiát futballterminológiákkal fűszerező Berlusconinak „az olasz néppel kötött szerződésének”, amely konkrét – és nagyrészt beváltott – ígéretekkel csalogatta az urnához a szavazókat.
Továbbiak a 14. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.