Vágóképek

Szepesi Attila
2006. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyerekkorom helyszínein, egyre ritkuló csavargásaim közben, a Bajcsy-Zsilinszky út meg a Duna-part határolta utcákon hiába keresem a régi visszfényeket meg a foszló hangulatokat, alig valami emlékeztet azokra. Minden csupa önelégült magamórikálás, mintha nem itt zúdult volna a szűk sikátorokon át a tömeg a Parlament felé, a vérpadra.
Sehol a fakó kapualjak, sehol a görbült árnyéklelkek, akiknek szürkesége egyszerre volt sors és álarc. Sehol a villamos a Bajcsy-Zsilinszky úton, amelyet Vilmos császár útnak hívtak az idősebbek. Sehol a nyitott peronú járgány harcsabajszú kalauza, aki a nyugalom pillanataiban zsebéből előkapta gót betűs Schiller-kötetét, miközben – mesélik – a magyar nagykövet, betoppanva megbízólevelét átadni a német államfőhöz, harsány auf wiedersehennel köszönt – ennyit tudott németül, istenem. Sehol az optimista plakátok – Munkaversennyel a békéért!, Le a szabotőrökkel!, Éljen a békeharc!, Gyűjtsd a fáradt olajat! Utóbbit ugyan nehéz volt beilleszteni a sorba, ám a gyárak valóban munkaversenyben termelték (ahogy ma mondanák) a veszteséget, a békeharcosok pedig állandóan gyakorlatoztak országszerte, néha még a belvárosba is behallatszott a közeli ágyúdörgés, amit úgy nyugtáztak a sanda pestiek: turbékolnak a békegalambok!
Hová lettek az üzletlakások, amelyek nyomorultjait csak a kirakat vitrinére ragasztott újságpapír meg az odapingált lózung (Halál a rémhírterjesztőkre!, Legdrágább kincsünk az ember!) választott el a járókelőktől. Hová a pincelakások, amelyek gyertyafénnyel hunyorgó ablakai ott komorlottak az utcán csellengők lábánál – néha éjszakai rikácsolás hallatszott ebből az infernális mélyvilágból, de nem figyelt oda senki. Elfoszlottak a hajdani szagok, amelyek belepték a fakó utcákat: az olajospadlóké, a dohos pincéké, a tejcsarnokoké meg a széngázt pöfögő vaskályháké, amelyekkel iskolánkat is fűtötték, amíg ki nem tört a szénszünet, aminek persze örültünk és mégsem értettünk, hiszen tankönyvünkben az állt: a munka bányászhősei, a tárnákban görnyedő sztahanovisták (akiknek ábrázata az ördögnél is feketébb volt, de azért optimizmus sugárzott róla,) ádáz széncsatákat vívnak a föld alatt, s minden tele csille, amelyet napvilágra küldenek, egy-egy szög az imperialisták koporsójában.
Nézem a csillogó forgóajtókat, és visszfényükben nem találom a rozoga tricikliket, a járdán lábatlanul tovacsusszanó, Bocskai-sipkás hadirokkantakat, sehol a kézikocsikat, a bazilika lépcsőjén kornyadozó énekes koldust, a házkapuk kerékvetői előtt párálló szódáslovakat, az udvarról udvarra caplató verkliseket, akiket az óvilág felejtett itt – pálmafákat és fűszoknyás, kreol táncosnőket ábrázoló alkotmányuk régi valcereket kattogott, és a gangról aláhulló réz tíz- meg húszfilléresek jutalmazták a „békebeli” produkciót. Zenebonájuk egy pillanatra elnyomta még az utcák és terek mikrofonjait is, amelyekből a Kovács vagyok, ifjú a lelkem és az Elvtárs, a csákányt jó mélyre vágd kezdetű épületes dal harsogott meg az amúri partizánok indulója. Sehol a részeg szeneslegények, akik kopogó fapapucsban hordták le a pincébe vállra vethető óriáskosarakban a télire valót. Sehol az oldalkocsis motorbiciklik; a rozogábbakon iparosok töfögtek, az újabb kiadású Zündappokon és BMW-ken kékparolis, nyalka ávósok. Sehol a pufajkás rikkancsok, akik télen szalmával tömött halinacsizmában kínálták a lapokat, a Szabad Népet, a Friss Újságot, a Népsportot (hatvan fillérbe került), a képes Béke és Szabadságot és a már címében is szörnyszülött Tartós békéért, népi demokráciáért fejlécet viselőt. Eltűntek a párban járó népnevelők, akik lakásról lakásra ballagva győzködték a halálsápadt otthoniakat arról, amit maguk sem hittek, hogy az ávó a munkásosztály ökle, Tito az amerikaiak láncos kutyája és a görög Nikosz Beloiannisz, akiről utcát meg gyárat is elneveztek, akkora hős, hogy Dugovics Titusz és Rákóczi kismiska hozzá, továbbá hogy minden öntudatos dolgozónak illik minél több terv- és békekölcsönt jegyeznie: ez szebb jövőnk záloga. Eltűnt a MÉH és büszke lózungja: Gyűjtsd a vasat és a fémet, ezzel is a békét véded! Ugyanígy Brust Izidor vegyeskereskedése és a csokornyakkendős Pócs úr órásműhelye, és sorra mind a kőporos svábok, drótosok, köszörűsök, de még a vándor ószeresek is; némelyikük dallammal cifrázta mondókáját: Ócska cipőt, ócska ruhát, tollat, bútort, ringyet-rongyot, mindent veszek, ószeres! Sehol a muraközi lovak húzta jegeskocsik – rajtuk csillámló jégrudak sorakoztak. Ötven fillérért lehetett egy vödörre valót venni, ami egy-két napig hidegen tartotta otthon a jégszekrényt. De eltűntek a romos épületek is, a háború emlékeztetői. Mára csak egyik-másik öreg bérház falán maradt meg az eltévedt géppisztolysorozatok nyoma.
A kapuk zárva. Idegennek belépni nem lehet. Pedig szívesen megnéznék néhány udvart, a maradandóság szigetét, ahol az ódon ecetfákat, porolóállványokat, a csonka kőfeszületet meg a kanális szélén pöffeszkedő patkányokat, mintha a XIX. századból felejtette volna itt a Teremtő. A kapualjak oldalában ki lehetett még böngészni egy-egy titokzatos és betűhiányos szót: ÚRI SZABÓ, DÉLIGYÜMÖLCS, HAVANNA SZIVAR. Amúgy a szegénység fokmérője az elmaradt ebéd volt, a gazdagságé pedig a mohazöld lódenkabát…
Hangulatok az ötvenes évekből, felvillanó jelenetek sora: vágóképek egy soha el nem készülő filmhez, amelyeket hiába keresek a szónoklatokban, a tudálékos történészi okfejtések hátterében, hiába az ablakok visszfényében és a régi sikátorok falai közt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.