Választás a Hegyvidéken

Stefka István
2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Svábhegy, Zugliget, Széchenyi-hegy, Virányos, Orbán-hegy, Németvölgy, Kútvölgy környékét mindig is gazdálkodó, szőlészkedő, iparos-kereskedő svábok és magyarok lakták. Csak a XIX. század közepétől költöztek fel a Hegyvidékre a csendre, pihenésre vágyók, a vendéglátást művelők és a befektetést keresők. Ma erősen vegyes lakosságú a környék, a Rózsadomb után a legnépszerűbb lakóhely a fővárosban. A rendszerváltás óta sok vállalkozó, jómódú ember keresett otthont a hegyes-erdős tájon. Valami azonban ma is jellemzi e környék lakóit: a természet és a múlt hagyományainak szeretete, megőrzése, a nemzeti, polgári értékek ápolása.
A vasárnapi önkormányzati választáson tizenhat választókerületben, ötvenöt szavazókörben járultak az urnákhoz a szavazók. A főpolgármester-jelölteken és az önkormányzati képviselőkön túl, három polgármesterjelöltre, Pokorni Zoltánra (Fidesz–KDNP), Élő Norbertre (MSZP) és Ungár Klárára (SZDSZ) adhatták le a szavazatukat a választók. Eddig a XII. kerület volt a fellegvára a polgári gondolkodású embereknek.
– Az is marad – mondta Rogyó úr, a Béla király útról, akit a környékbeliek a tetőfedők Beethovenjének neveznek. Rogyó úr remek szakember, és nem titkolódzik: a Fidesznél és Pokorninál húzta be az ikszet.
Júlia ügyvéd, a Virányos Általános Iskolában adta le a szavazatát, de szerinte ennek a választásnak nincs tétje.
– Talán hangulati tétje van, hogy melyik oldal fog győzni, de jobban nem fogunk élni – szögezte le. Ennek ellenére Budán legalább három kerületben a polgári oldal lesz a nyertes – vélte. Zugligetben hasonlóan gondolja Tóth Kopasz úr, a gondnok. Szerinte sincs jelentősége a választásnak, mert hiába tűnik úgy, hogy az egész országban jobboldali győzelem lesz, amikor a végén baloldali győzelmet hoznak ki. Róla mindenki tudja a környéken, hogy milyen érzelmű, de a nyilvánossággal nem szeretné közölni végleges döntését, mivel a szavazás titkos.
Piroska néni a Hunyad lejtőről gyalogolt le a zugligeti iskolába. Nem kertelt, határozottan kimondta, amit a választásról gondolt.
– Én nem adtam a szavazatomat a Gyurcsányékra, meg Demszkyre. Eleget szenvedtem, nyeltem ötven év alatt. Megkeserítették az életemet, amikor a házamba az ötvenes években albérlőket raktak. Havi nyolcvan-száz forintot fizettek a lakásért, a gyönyörű kertért, és az arcomba nevettek. Idegennek éreztem magamat a saját otthonomban. Gyurcsányék ugyanazt képviselik, mint a volt kommunisták, soha nem mondanak igazat – fakadt ki Piroska néni.
Sz. Lászlót, közismertebb nevén Demit, a jól menő, profi szövetkereskedőt az elmúlt négy év adózási politikája és a kínai fekete áruk beözönlése tette tönkre. Most raktáros. Demi, az 53-as szavazókör előtt ezt mondta: – Megveszekedett jobboldali vagyok. Én akkor sem leszek baloldali, hogyha Orbán Viktor „embert eszik”. Én nem tudok más lenni. Kis pont vagyok ebben az egészben. Elmegyek, leadom a voksomat és kész. Tudom, hogy az én egy szavazatom is számít.
Csillagvölgyből a szocialista érzelmű őslakos B. József, más néven Bleró kifejtette, hogy el sem megy szavazni.
– Itt csontra Pokorni fog győzni! Akkor miért erőltessem magamat? Demszkyt meg úgysem tudjátok megverni – jelentette ki.
Erre én sem tudtam mit válaszolni vasárnap délután. Hiszen minden lehetséges. Féjja Sándor filmkutató pszichológus a megkérdezettek közül egyedül vállalta a nevét. Nincs mitől félnie, mondta. A Diana utcában adta le a szavazatát. Féjja Sándor szerint ennek a választásnak is van tétje, hiszen döntés születik. Hogy eredménye lesz-e, az más kérdés. Mint értelmiséginek fáj, hogy akik politikai céllal kisajátítják az árpádsávos zászlót, vagy el akarják tüntetni a turulmadarat, azok nem tudják e két szimbólum jelentését. Megveti a szélsőjobbot, de nem tud egyetérteni Ungár Klárával sem, aki haragszik a mitológiai madárra, a magyar kultúrtörténeti jelképre. Hogy kire szavazott? Az maradjon az ő titka – mondta.
A Városmajorban is sokan szavaztak. Gyula, a nagy kapcsolatokkal rendelkező fakereskedő szerint ha a fővárosban nem győz a polgári oldal, akkor még nagyobb lesz az ellenállás. De ha Demszky bukik, akkor bukik itt minden. – Ezt kívánom – szögezte le.
Sólyom László köztársasági elnök és Orbán Viktor, volt miniszterelnök a zugligeti általános iskolában szavazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.