Veszélyes a forintra a leminősítés

Munkatársunktól
2006. 10. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meredeken emelkedtek az elmúlt egy hónapban a forintpiaci befektetési konstrukciók a globális befektetési alapok portfólióiban. A nemzetközi piaci szereplők többsége ezúttal biztosra veszi a magyar költségvetési program teljesülését – áll az egyik vezető londoni befektetési ház tegnap kiadott, októberi felmérésében, amely szerint a vizsgálat alá vett feltörekvő térségen belül a forint súlyozottsága, helyzete javult a legnagyobb mértékben.
A ház elemzői a magyarországi látogatásukról még e hét elején Londonban kiadott összefoglalójukban kiemelték: a korábbi hasonló helyszíni felmérésekkel ellentétben a bizalom most már nemcsak a kormány illetékesei, hanem a független elemzők és – ami a legfontosabb – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részéről is megnyilvánult. A független szakértők és az MNB illetékesei azzal számolnak, hogy a 2007-es költségvetési hiány 0,6-0,8 százalékponttal elmarad majd a 6,8 százalékos hivatalos céltól – állapította meg a JP Morgan minapi londoni beszámolója. A befektetési tanácsadó olyan tájékoztatást is kapott, hogy a 2006-os államháztartási hiány kismértékben szintén elmaradhat a hivatalosan várt 10,1 százaléktól. A JP Morgan az idei esztendőre 10 százalékos deficitet becsül.
A súlyozottsági pozíciók havi változásáról tegnap közölt októberi jelentés ugyanakkor megemlíti, hogy a forintra a következő hetekben egy esetleges Moody’s-leminősítés jelentheti a fő kockázatot, bár a piac ennek bekövetkeztét már széles körben várja, részben beárazta. A Moody’s leminősítő döntése esetén a magyar adósosztályzat nagy eséllyel továbbra is az elsőrendű A sávban maradna a Moody’s listáján, mivel főleg az EU-tag szuverén adósok esetében, ha nincs akut külső fizetési válság, elenyészően ritka az egyszerre három osztályzatot érintő leminősítés. A Moody’snak ennyivel kellene rontania a magyar besorolást ahhoz, hogy a már csak kétségek mellett befektetőinek tekinthető BAA (BBB) sávba kerüljön át.
A forinttal kapcsolatban független elemzők elmondták, hogy az elmúlt napokban a magyar fizetőeszköz javuló trendje azért nem változott meg, mert – mint ahogy a JP Morgan jelentése is rámutat – a befektetők bizakodóbbak. A jövőbeni forint/euró árfolyam alakulásáról a szakértők megjegyezték, hogy a közeljövőben akár 260-es szint alatti értékkel is lehet számolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.