Meredeken emelkedtek az elmúlt egy hónapban a forintpiaci befektetési konstrukciók a globális befektetési alapok portfólióiban. A nemzetközi piaci szereplők többsége ezúttal biztosra veszi a magyar költségvetési program teljesülését – áll az egyik vezető londoni befektetési ház tegnap kiadott, októberi felmérésében, amely szerint a vizsgálat alá vett feltörekvő térségen belül a forint súlyozottsága, helyzete javult a legnagyobb mértékben.
A ház elemzői a magyarországi látogatásukról még e hét elején Londonban kiadott összefoglalójukban kiemelték: a korábbi hasonló helyszíni felmérésekkel ellentétben a bizalom most már nemcsak a kormány illetékesei, hanem a független elemzők és – ami a legfontosabb – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részéről is megnyilvánult. A független szakértők és az MNB illetékesei azzal számolnak, hogy a 2007-es költségvetési hiány 0,6-0,8 százalékponttal elmarad majd a 6,8 százalékos hivatalos céltól – állapította meg a JP Morgan minapi londoni beszámolója. A befektetési tanácsadó olyan tájékoztatást is kapott, hogy a 2006-os államháztartási hiány kismértékben szintén elmaradhat a hivatalosan várt 10,1 százaléktól. A JP Morgan az idei esztendőre 10 százalékos deficitet becsül.
A súlyozottsági pozíciók havi változásáról tegnap közölt októberi jelentés ugyanakkor megemlíti, hogy a forintra a következő hetekben egy esetleges Moody’s-leminősítés jelentheti a fő kockázatot, bár a piac ennek bekövetkeztét már széles körben várja, részben beárazta. A Moody’s leminősítő döntése esetén a magyar adósosztályzat nagy eséllyel továbbra is az elsőrendű A sávban maradna a Moody’s listáján, mivel főleg az EU-tag szuverén adósok esetében, ha nincs akut külső fizetési válság, elenyészően ritka az egyszerre három osztályzatot érintő leminősítés. A Moody’snak ennyivel kellene rontania a magyar besorolást ahhoz, hogy a már csak kétségek mellett befektetőinek tekinthető BAA (BBB) sávba kerüljön át.
A forinttal kapcsolatban független elemzők elmondták, hogy az elmúlt napokban a magyar fizetőeszköz javuló trendje azért nem változott meg, mert – mint ahogy a JP Morgan jelentése is rámutat – a befektetők bizakodóbbak. A jövőbeni forint/euró árfolyam alakulásáról a szakértők megjegyezték, hogy a közeljövőben akár 260-es szint alatti értékkel is lehet számolni.

Magyarországon lesz a BYD központja; megvan Polt Péter utódja; jön a fordulat az orosz–ukrán béketárgyalásokon