Románia megteremtette annak az esélyét, hogy 2012–2013-ban, tehát még Magyarország előtt belépjen az eurózónába – jelentette ki tegnap Bukarestben Winkler Gyula. A bukaresti kormány kereskedelmi ügyekkel megbízott minisztere annak kapcsán fogalmazta meg álláspontját, hogy több neves hitelminősítő cég jelezte: Romániában és Bulgáriában hamarabb lesz euró, mint Magyarországon. Winkler emlékeztetett: az euró bevezetésének egyik fontos kritériuma, hogy az államháztartási hiány GDP-hez viszonyított aránya ne haladja meg a három százalékot. Ezt a kritériumot Románia már most betartja, hiszen az idén maximálisan 2,5 százalékos költségvetési hiánynyal számol, míg a 2007-es konszolidált költségvetési hiányt 2,8 százalékosra tervezi.
Mint ismeretes, az euró bevezetésének érdekében a tagállamoknak magas fokú fenntartható gazdasági felzárkózást kell végrehajtaniuk. Ennek értékelése az úgynevezett maastrichti konvergenciakritériumok teljesítése alapján történik. Az euró bevezetésének egyik fontos feltétele az infláció folyamatos csökkentése. A bukaresti kabinet tervei szerint 2010-re mintegy 2,5 százalékra sikerül ezt csökkenteni Romániában. A tárca nélküli miniszter hozzátette: Románia várhatóan már 2010-ben csatlakozhat az ERM 2 európai árfolyamrendszerhez, amely az euróra való áttérés egyfajta előszobája. A 2004-ben csatlakozott tíz új EU-tagállam közül Szlovénia várhatóan 2007-ben, Málta és Ciprus 2008-ban, míg Magyarország – az évek óta magas költségvetési hiánya miatt – csak 2014-ben zárkózik fel az eurózónához.
Lengyelország már 2009-ben megkezdheti a tárgyalásokat az euró átvételéről, akkorra ugyanis az államháztartás hiánya a GDP három százaléka alá csökkenhet – jelentette be tegnap Zyta Gilowska pénzügyminiszter. A lengyel kormány ugyan jövőre 3,4, míg 2008-ra 3,1 százalékos államháztartási deficitet tervez, elemzők azonban 2012 előtt nem tartják reálisnak a lengyelországi euróbevezetést. A legfrissebb elemzői előrejelzések szerint legkorábban a balti államok vehetik át az uniós valutát. Észtország 2009–2010-ben, Lettország és Litvánia pedig 2010-ben léphet be a közös európai pénzt használó valutaunióba. Szlovákia esetében továbbra is 2009 a legvalószínűbb csatlakozási dátum, míg Csehország 2011-ben vezetheti be az eurót.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás