A kezdeményező bizottság három héttel ezelőtt ultimátumot adott a BBTE román vezetőségének, hogy hajtsa végre az egyetemi szenátus tavalyi határozatát, és valamennyi román nyelvű mellé helyezzen el magyar feliratot is. Mivel az intézmény vezetősége a BKB rögzítette határidőig ennek nem tett eleget, Hantz tegnap tucatnyi, a szervezet költségén elkészített névtáblával „felfegyverkezve” jelent meg a BBTE központi, Farkas utcai épülete előtt.
*
Nicolae Bocsan rektor utasítására azonban a kapusok és az adminisztratív személyzet tagjaiból toborzott őrség megakadályozta, hogy a népes fotós- és újságírósereg betegye a lábát az egyetem területére; a közintézménybe való belépés korlátozását célzó intézkedés miatt különben a román sajtósok perrel fenyegették a BBTE rektorát. Az intézménybe emiatt csak Hantz Péternek volt bejárása, aki a kémia és vegyészmérnöki karon magyar nyelvű, „Dohányozni tilos” feliratú táblákat helyezett el, a bölcsészkaron pedig rövid ideig szintén magyar tábla hirdette a magyar nyelv és irodalomtudományi tanszéket. Az intézmény személyzete azonban rövid idő alatt az összes magyar feliratot eltávolította, sőt adott pillanatban az adjunktus kezéből is megpróbálták kitépni ezeket. Hantz közölte: tettéért teljes mértékben vállalja a felelősséget, már csak azért is, mivel a rektorátus a mai napig nem tartja tiszteletben az egyetem szenátusának tavalyi határozatát, miszerint a kétnyelvűséget nemcsak az oktatásban, hanem az intézmény feliratai esetében is biztosítani kell. A BBTE-n egyébként több mint hatezer magyar nemzetiségű diák folytatja tanulmányait. Miközben a BKB akcióját folyamatosan figyelemmel kísérték a román titkosszolgálatok munkatársai, közleményében Nicolae Bocsan rektor „szélsőséges magyarok” cselekedetének nevezte a történteket, egyben felszólította a bukaresti kormányt és Kolozs megye prefektusát: fékezze meg az „agresszív elemek” előretörését. A BBTE rektora egyébként a múlt héten fegyelmi eljárással fenyegette meg a BKB vezetőit, amikor az oktatók lefényképezték a román nyelvű feliratokat. A kolozsvári botránnyal egy időben nyitották meg egyébként az Európai Parlament brüsszeli székházában a BBTE bemutatását célzó kiállítást, amely a „multikulturalitás hagyományteremtőjeként és az európai értékek fáklyavivőjeként” igyekszik beállítani a kolozsvári egyetemet.
Nagy László, a kolozsvári egyetem magyar rektorhelyettese különben érdeklődésünkre elhatárolódott a BKB akciójától, szerinte ugyanis Hantz Péter mindenáron konfliktust kíván gerjeszteni a felsőoktatási intézményben.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál