A 2006/2007-es oktatási év bojkottjával fenyegetőznek a romániai tanügyi szakszervezetek, ha a bukaresti kormány nem hajlandó eleget tenni követelésüknek. A köz- és a felsőoktatásban dolgozók érdekvédelmét ellátó négy országos testület vezetői tegnap bejelentették: mindenféle tárgyalást befagyasztanak a román kormány képviselőivel, az ágazatot sújtó nehézségeket pedig nemzetközi fórumok elé tárják. A tanügyi alkalmazottak elégedetlenségét az váltotta ki, hogy a Calin Popescu-Tariceanu vezette kabinet áthágta a tanügyi törvényt, és az előirányzott hat százalék helyett csak a bruttó nemzeti termék 5,2 százalékát különítette el 2007-re az oktatás számára. A pedagógusokat azonban ennél is jobban felháborította, hogy a kormány korábbi ígéretével ellentétben a tanügyben dolgozók jövőre négy százalékkal alacsonyabb, 18 százalékos béremelést kapnak. Ráadásul a fizetésemelés mértéke Mihail Hardau oktatásügyi miniszteren múlt, aki a jövő évi költségvetés parlamenti vitáján nemrég leszavaztatta azt a paszszust, amely szerint a fejlesztési alapból 420 millió lejt (120 millió eurót) a béralapba irányítottak volna. Emiatt a pedagógusok országos aláírás-gyűjtési kampányba fogtak a tárcavezető leváltásáért, két napja pedig Románia-szerte százezer tanár folytat japán sztrájkot.
Ezzel egy időben ugyancsak fehér karszalagos tiltakozást folytatnak az egészségügyi dolgozók is. Az ágazat több tízezer alkalmazottja kedden két órára beszüntette a munkát, és a figyelmeztető sztrájk idején kizárólag a sürgősségi eseteket látták el. Az ágazati alkalmazottak érdekvédelmét ellátó Sanitas szakszervezet 70 százalékos béremelést, étkezési jegyet és különleges egészségügyi szolgáltatást követel tagjainak, emellett a költségvetésből is többet különítenének el az egészségügy fejlesztésére. Romániában jelenleg egy kórházi ápoló harmincezer forintnak megfelelő fizetést kap (egy pályakezdő ennél is kevesebbet), és a nyugdíj előtt álló alkalmazott bére sem haladja meg az ötvenezer forintnak megfelelő lejt. Ezzel magyarázható, hogy az elmúlt években romániai nővérek és orvosok ezrei vállaltak munkát külföldön – jelentős számban Magyarországon és Nyugat-Európában –, így számos erdélyi kórházban veszélybe került a betegellátás munkaerőhiány miatt. Hatványozottan jellemző az elvándorlás a magyar nemzetiségű egészségügyi dolgozókra, akik a nyelvi-kulturális kötődésük okán többnyire az anyaországban néznek jobban fizető munkahely után.
Már korábban általános sztrájkot helyeztek kilátásba a polgármesteri hivatalok, a pénzügyi igazgatóságok és a vámhivatalok munkatársai is Romániában.
Meglepő fordulatot tartogat az időjárás