A két tárcavezetőt hazaárulásban való közreműködéssel gyanúsítják, tételesen azzal, hogy a hozzájárulásukkal kerültek ki olyan dokumentumok a kormánytól, amelyek a romániai nagy privatizációban előnyhöz juttattak egyes versenyzőket. Az ügyben kulcsszerepet betöltő tanácsadókat, valamint két magas rangú minisztériumi tisztviselőt egy héttel ezelőtt a nemzetbiztonság veszélyeztetése, hazaárulás, kémkedés és titkos gazdasági adatok kiszolgáltatása vádjával letartóztattak Bukarestben. Az első számú gyanúsítottat, a bolgár állampolgárságú Sztamen Sztancsevet, a Credit Suisse First Boston társaság képviselőjét a gazdasági minisztérium a dél-romániai áramszolgáltató privatizációjában, a távközlési tárca pedig a román posta privatizációjának előkészítésében szerződtette. A nyomozati anyagból kiderül: a román titkosszolgálat már fél éve lehallgatta a bolgár tanácsadó telefonbeszélgetéseit, és ezekben Sztancsev jó barátként beszél a két miniszterről, sőt azt állítja: hónapokkal ezelőtt egy nagyobb társaságban Nagy Zsolttal együtt töltött egy hétvégét a hegyekben.
*
Sőt az ügyészek olyan meghívót is találtak, amely szerint a gyanúsítottat Codrut Seres miniszter az esküvőjére is meghívta. A Konzervatív Párt ellenzékbe vonulása nyomán a napokban lemondott Seres egyébként tagadja a vádakat, és politikai indíttatásúnak tartja a vizsgálatot. Cáfolja, hogy törvénytelenséget követett el, Nagy Zsolt is, aki különben ügyvezető alelnöki tisztséget tölt be a Romániai Magyar Demokrata Szövetségben (RMDSZ), sokan pedig Markó Béla szövetségi elnök lehetséges utódját látják benne.
A történtek előzményeihez tartozik, hogy november elején 8,5 százalékkal drágították a gázt. Kiderült, hogy a drágulás az OMV olaj- és gázipari vállalat tulajdonában lévő Petrom nyomására következett be, ráadásul kiderült, 2004-ben kedvezőtlen feltételek mellett privatizálták a Petromot. Az ügyészek november 22-én jelentették be, hogy büntetőjogi eljárást kezdeményeznek. A sajtó sokáig azt hitte: az ügyészek a Petrom-privatizációt vizsgálják, de kiderült, hogy az összesen négy gyanúsítottnak a gazdasági minisztériumhoz tartozó Electrica Muntenia Sud Rt., valamint az informatikai minisztériumhoz tartozó Országos Hírközlési Társaság, a Román Posta Rt. és a Romtelecom privatizációjában játszott szerepéért tesznek szemrehányást.
Ezzel egy időben a korrupcióellenes ügyészség Markó Béla államminiszter szerzői jogdíjból származó bevételét kezdte vizsgálni. Az RMDSZ elnökét kedden este hallgatta ki a nyomozó hatóság, amely azután indított eljárást, hogy a romániai sajtó feltárta: a kormányfőhelyettes tavaly hétmillió forintnak megfelelő összegért adta el öt évre még meg nem jelent versei kiadási jogát.
Magyar Péterék letagadták, hogy százmilliónál is többe került a Hősök terei tüntetés, most lebuktak