Privatizációs botrány Romániában

Codrut Seres gazdasági és Nagy Zsolt távközlési miniszter ellen kezdeményezett tegnap bűnvádi eljárást a román főügyész. Laura Kövesi a minisztereket érintő ügyészségi vizsgálathoz az államfő hozzájárulását kérte, Traian Basescu pedig mára összehívta a miniszteri felelősséget vizsgáló bizottságot, hogy ennek javaslata alapján engedélyezze vagy hiúsítsa meg a bűnvádi eljárás lefolytatását.

2006. 12. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két tárcavezetőt hazaárulásban való közreműködéssel gyanúsítják, tételesen azzal, hogy a hozzájárulásukkal kerültek ki olyan dokumentumok a kormánytól, amelyek a romániai nagy privatizációban előnyhöz juttattak egyes versenyzőket. Az ügyben kulcsszerepet betöltő tanácsadókat, valamint két magas rangú minisztériumi tisztviselőt egy héttel ezelőtt a nemzetbiztonság veszélyeztetése, hazaárulás, kémkedés és titkos gazdasági adatok kiszolgáltatása vádjával letartóztattak Bukarestben. Az első számú gyanúsítottat, a bolgár állampolgárságú Sztamen Sztancsevet, a Credit Suisse First Boston társaság képviselőjét a gazdasági minisztérium a dél-romániai áramszolgáltató privatizációjában, a távközlési tárca pedig a román posta privatizációjának előkészítésében szerződtette. A nyomozati anyagból kiderül: a román titkosszolgálat már fél éve lehallgatta a bolgár tanácsadó telefonbeszélgetéseit, és ezekben Sztancsev jó barátként beszél a két miniszterről, sőt azt állítja: hónapokkal ezelőtt egy nagyobb társaságban Nagy Zsolttal együtt töltött egy hétvégét a hegyekben.
*
Sőt az ügyészek olyan meghívót is találtak, amely szerint a gyanúsítottat Codrut Seres miniszter az esküvőjére is meghívta. A Konzervatív Párt ellenzékbe vonulása nyomán a napokban lemondott Seres egyébként tagadja a vádakat, és politikai indíttatásúnak tartja a vizsgálatot. Cáfolja, hogy törvénytelenséget követett el, Nagy Zsolt is, aki különben ügyvezető alelnöki tisztséget tölt be a Romániai Magyar Demokrata Szövetségben (RMDSZ), sokan pedig Markó Béla szövetségi elnök lehetséges utódját látják benne.
A történtek előzményeihez tartozik, hogy november elején 8,5 százalékkal drágították a gázt. Kiderült, hogy a drágulás az OMV olaj- és gázipari vállalat tulajdonában lévő Petrom nyomására következett be, ráadásul kiderült, 2004-ben kedvezőtlen feltételek mellett privatizálták a Petromot. Az ügyészek november 22-én jelentették be, hogy büntetőjogi eljárást kezdeményeznek. A sajtó sokáig azt hitte: az ügyészek a Petrom-privatizációt vizsgálják, de kiderült, hogy az összesen négy gyanúsítottnak a gazdasági minisztériumhoz tartozó Electrica Muntenia Sud Rt., valamint az informatikai minisztériumhoz tartozó Országos Hírközlési Társaság, a Román Posta Rt. és a Romtelecom privatizációjában játszott szerepéért tesznek szemrehányást.
Ezzel egy időben a korrupcióellenes ügyészség Markó Béla államminiszter szerzői jogdíjból származó bevételét kezdte vizsgálni. Az RMDSZ elnökét kedden este hallgatta ki a nyomozó hatóság, amely azután indított eljárást, hogy a romániai sajtó feltárta: a kormányfőhelyettes tavaly hétmillió forintnak megfelelő összegért adta el öt évre még meg nem jelent versei kiadási jogát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.