Elmaradt az erdélyi magyar összefogás a Romániában első alkalommal tartandó európai parlamenti megméretésre, miután a politikai alakulatok a korábbi elképzelésekkel ellentétben nem tudtak megállapodni közös jelöltlista összeállításában. Az esetleges közös listaállítás gondolata még tavaly novemberben merült fel, amikor Markó Béla RMDSZ-elnök erdélyi magyar minimálprogram kidolgozásáról folytatott tárgyalást Tőkés László református püspökkel, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) vezetőjével. Akkoriban Tőkés elmondta, az EMNT szerepeltetni kívánja jelöltjét az RMDSZ-szel közösen kialakítandó választási listán, és Markó nem zárkózott el a javaslattól. Sőt a politikai szempontból „kétlakinak” számító Toró T. Tibor (az RMDSZ parlamenti képviselője az EMNT alelnöki tisztségét is betölti) azzal az ötlettel rukkolt elő, hogy az EP-választási listán Markónak és Tőkésnek egyaránt szerepelnie kellene, ez a gesztus ugyanis az egység látszatát sugallná az erdélyi magyar választóknak.
A tavaly év végi reményteljes közeledésből azonban mára semmi sem lett. Az RMDSZ december végén ugyanis olyan jelöltállítási szabályzatot fogadott el, amely nem szól a legreprezentatívabb magyar szervezetek közös listaállításáról a május 13-án rendezendő európai parlamenti választásokra. A kormányzó alakulat a kötelező RMDSZ-tagságon kívül többek között ahhoz a feltételhez kötötte a jelöltséget, hogy az illető személy vállalja: tiszteletben tartja a szövetség legfelsőbb döntéshozó szerveinek határozatait. Márpedig ez a kitétel például Tőkés László esetében eleve kizáró jellegű, hiszen a református püspöktől évekkel ezelőtt éppen az RMDSZ kongresszusa vonta meg a tiszteletbeli elnöki tisztséget. Ezen túlmenően ugyanakkor mégis maradt egy esély arra, hogy EMNT-s jelölt is strasbourgi mandátumhoz jusson, ehhez azonban a Markó Béla vezette operatív tanácsnak a befutóhelyek egyikére kellene tennie Sógor Csaba RMDSZ-es szenátort, aki a Tőkés vezette nemzeti tanáccsal is együttműködik. Erre azonban kevés esély mutatkozik. Az RMDSZ-nél a napokban tizenkét politikus jelentkezését iktatták, közülük pedig a szövetség szűk körű vezetősége választja ki az első két, esetleg három befutóhely várományosát. A szövetség köreiben úgy tudják, hogy a legnagyobb eséllyel Korodi Attila, a bukaresti környezetvédelmi minisztérium államtitkára és Winkler Gyula tárca nélküli kereskedelmi miniszter pályázik a strasbourgi bársonyszéket feltételező listavezetői pozícióra.
Az RMDSZ-t jelenleg három politikus képviseli az EP-ben, akiknek eddigi megfigyelői mandátuma a hét elején lett teljes érvényű strasbourgi mandátum. Noha szavazati joggal eddig nem rendelkeztek, tevékenységüket többen kifogásolták, magatartásukat passzívnak nevezték. Többek között Gál Kinga fideszes euro-képviselő, aki szerint a három romániai magyar politikus még olyan témákban sem dolgozott együtt magyarországi kollégáival, mint amilyen az erdélyi autonómia vagy a magyar felsőoktatás ügye. A kolozsvári Krónika korábban megírta, hogy amikor tavaly szeptemberben Hantz Péter és Kovács Lehel, a Bolyai Kezdeményező Bizottság alelnöke Brüsszelben tartott előadást az erdélyi magyar felsőoktatás helyzetéről, Szabó Károly, az RMDSZ jelen lévő megfigyelője kijelentette: az előadók nem legitim szószólói az erdélyi magyarságnak.
Ezzel egy időben ugyanakkor az RMDSZ-szel rivalizáló Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) azt fontolgatja, hogy független jelöltet indít az EP-választáson. Szász Jenő elnök a napokban úgy nyilatkozott: nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy az alakulat nekilát a független jelöltállításhoz szükséges százezer aláírás összegyűjtésének, az MPSZ azonban jelenleg a februárban rendezendő székelyudvarhelyi előre hozott önkormányzati választásokra összpontosítja erejét. A romániai pártoknak különben kétszázezer támogató aláírást kell összegyűjteniük a májusi megméretésig, egy strasbourgi mandátum megszerzéséhez pedig a leadott szavazatok öt százaléka szükséges.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!