Eladó „Drakula vára”

Versenyfutás zajlik a Brassó megyei önkormányzat és a román művelődésügyi minisztérium között a tévesen Drakula váraként elhíresült törcsvári kastély megvásárlásáért. Az Erdély egyik leglátogatottabb turisztikai látványosságának számító épületet tavaly szolgáltatta vissza a román állam a Habsburg-családnak, amely most hatvanmillió euróért szívesen túladna rajta.

2007. 01. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat évtizedes birtoklás után sem kíván lemondani a román állam az Erdély délkeleti csücskében fekvő törcsvári kastélyról. A 14. században épült, rendkívül impozáns kastély megvásárlásáért jelenleg két állami intézmény is versenyez, azzal a különbséggel, hogy miközben a Brassó megyei önkormányzat kész hitelből fedezni a 60 millió eurós vételárat, az elővásárlási joggal rendelkező bukaresti művelődési minisztérium sokallja az összeget. A Brassótól harminc kilométerre található ingatlanegyüttest egy évvel ezelőtt szolgáltatták vissza a román hatóságok a jogos tulajdonos Habsburg-családnak, amely némi meglepetésre nemrég felajánlotta a megyei önkormányzatnak, hogy vásárolja meg. Aristotel Cancescu, a képviselő-testület elnöke kapva kapott a lehetőségen, nem illetődve meg a hatvanmillió euróban leszögezett „kikiáltási” ártól. A tanácselnök közölte: a jelenleg múzeumként működő, a Drakula-mítosz belengte épület hatalmas idegenforgalmi tartalékkal rendelkezik, amelyet a régió kiválóan kiaknázhatna.
Csakhogy a bukaresti művelődési minisztérium nem nézi jó szemmel a vidékiek kastélyvásárlási terveit. Adrian Iorgulescu tárcavezető nehezményezi, hogy az elővásárlási joggal rendelkező minisztériumot mindeddig nem keresték meg a Habsburgok, ugyanakkor nem rejtette véka alá, hogy magasnak tartja a 60 millió eurós vételárat. A terítéken lévő „ingatlanbiznisz” nyomán lázba jött ingatlanszakértők egyébként azzal példálóznak, hogy a Mihály királynak visszaszolgáltatott Peles-kastélyt 30 millió euróért kívánja visszavásárolni a román állam, nemzetközi viszonylatban pedig korábban 38 millió euróért kelt el a világ legdrágább kastélya, az olasz Capri-szigeteken fekvő Villa Castiglione.
Hogy sok-e vagy kevés a hatvanmillió a Romániában Bran-kastélyként ismert törcsvári ingatlanegyüttesért, az hamarosan kiderül. Tény, hogy a Habsburgok romániai jogi képviselői szerint az épület iránt tucatnyi külföldi magánszemély érdeklődött már, közöttük a Chelsea angol labdarúgócsapat dúsgazdag orosz tulajdonosa, Roman Abramovics. A kastély iránti figyelem egyébként nem véletlen, ugyanis évente turisták ezrei látogatják abban a hiszemben, hogy valaha Törcsvár volt a Bram Stoker által megörökített Drakula gróf fellegvára. A román hatóságok egyáltalán nem igyekeznek cáfolni, hogy a hiedelemnek nincs valóságtartalma, sőt a múzeum idegenvezetői azt is elhallgatják, hogy a kastélyt Nagy Lajos magyar király építtette 1377-ben a betelepített szászokkal, megvédendő az országot a töröktől és a havasalföldi betolakodóktól. A hosszú ideig a magyar királyok és fejedelmek kezében lévő várkastély Trianon után lett román királyi tulajdon, és a Hohenzollernektől házasodás útján a Habsburgok, azoknak is egy New Yorkban, ortodox apácaként elhunyt tagjának birtokába került. A valóság az, hogy a Stoker Drakulájával azonosított Vlad Tepes havasalföldi vajda uralkodása idején egyetlenegyszer járt csupán Törcsváron, az itteni legendás kastélyt pedig a kommunista rezsim 1948-ban államosította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.