Hat évtizedes birtoklás után sem kíván lemondani a román állam az Erdély délkeleti csücskében fekvő törcsvári kastélyról. A 14. században épült, rendkívül impozáns kastély megvásárlásáért jelenleg két állami intézmény is versenyez, azzal a különbséggel, hogy miközben a Brassó megyei önkormányzat kész hitelből fedezni a 60 millió eurós vételárat, az elővásárlási joggal rendelkező bukaresti művelődési minisztérium sokallja az összeget. A Brassótól harminc kilométerre található ingatlanegyüttest egy évvel ezelőtt szolgáltatták vissza a román hatóságok a jogos tulajdonos Habsburg-családnak, amely némi meglepetésre nemrég felajánlotta a megyei önkormányzatnak, hogy vásárolja meg. Aristotel Cancescu, a képviselő-testület elnöke kapva kapott a lehetőségen, nem illetődve meg a hatvanmillió euróban leszögezett „kikiáltási” ártól. A tanácselnök közölte: a jelenleg múzeumként működő, a Drakula-mítosz belengte épület hatalmas idegenforgalmi tartalékkal rendelkezik, amelyet a régió kiválóan kiaknázhatna.
Csakhogy a bukaresti művelődési minisztérium nem nézi jó szemmel a vidékiek kastélyvásárlási terveit. Adrian Iorgulescu tárcavezető nehezményezi, hogy az elővásárlási joggal rendelkező minisztériumot mindeddig nem keresték meg a Habsburgok, ugyanakkor nem rejtette véka alá, hogy magasnak tartja a 60 millió eurós vételárat. A terítéken lévő „ingatlanbiznisz” nyomán lázba jött ingatlanszakértők egyébként azzal példálóznak, hogy a Mihály királynak visszaszolgáltatott Peles-kastélyt 30 millió euróért kívánja visszavásárolni a román állam, nemzetközi viszonylatban pedig korábban 38 millió euróért kelt el a világ legdrágább kastélya, az olasz Capri-szigeteken fekvő Villa Castiglione.
Hogy sok-e vagy kevés a hatvanmillió a Romániában Bran-kastélyként ismert törcsvári ingatlanegyüttesért, az hamarosan kiderül. Tény, hogy a Habsburgok romániai jogi képviselői szerint az épület iránt tucatnyi külföldi magánszemély érdeklődött már, közöttük a Chelsea angol labdarúgócsapat dúsgazdag orosz tulajdonosa, Roman Abramovics. A kastély iránti figyelem egyébként nem véletlen, ugyanis évente turisták ezrei látogatják abban a hiszemben, hogy valaha Törcsvár volt a Bram Stoker által megörökített Drakula gróf fellegvára. A román hatóságok egyáltalán nem igyekeznek cáfolni, hogy a hiedelemnek nincs valóságtartalma, sőt a múzeum idegenvezetői azt is elhallgatják, hogy a kastélyt Nagy Lajos magyar király építtette 1377-ben a betelepített szászokkal, megvédendő az országot a töröktől és a havasalföldi betolakodóktól. A hosszú ideig a magyar királyok és fejedelmek kezében lévő várkastély Trianon után lett román királyi tulajdon, és a Hohenzollernektől házasodás útján a Habsburgok, azoknak is egy New Yorkban, ortodox apácaként elhunyt tagjának birtokába került. A valóság az, hogy a Stoker Drakulájával azonosított Vlad Tepes havasalföldi vajda uralkodása idején egyetlenegyszer járt csupán Törcsváron, az itteni legendás kastélyt pedig a kommunista rezsim 1948-ban államosította.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!