Enyhe esés a BÉT-en

Éppcsak hogy egy százalékot meghaladó eséssel zárt tegnap a magyar tőkepiac. A BUX árfolyama a kereskedés végén 1,07 százalékos veszteséget mutatott. Hasonlóan egy százalék körüli lassulás volt tapasztalható a vezető európai börzéken is. A szakértők rámutattak arra, hogy csak egyszerű korrekciós hullámról van szó, nincs ok a pánikra, hiszen sem a gazdasági folyamatok, sem a vállalati értékek nem adnak alapot a tömeges eladásra.

Munkatársunktól
2007. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs pánikhangulat a tőkepiacokon, reálgazdasági indokok sem igazolják a tartós eladási hullámot – nyilatkozták a Moody’s és a Barclays Capital elemzői. Az UBS szakértője, Reinhard Cluse szerint csupán technikai jellegű korrekció zajlik a feltörekvő térségben. A folyamat az elmúlt hetek-hónapok nagyon erőteljes és tartós árfolyam-erősödéseit korrigálta.
A Moody’s Investors Service napi globális hitelfolyamat-elemzéseinek tegnapi kiadása szerint a kínai piac „bukófordulója”, a tartós fogyasztási cikkek amerikai rendelésállományának zuhanása, valamint Alan Greenspan volt Fed-elnök neve és a recesszió szó együttes előfordulása egyazon mondaton belül együtt elég volt ahhoz, hogy a Dow Jones ipari árfolyamindexe 2001. szeptember 11. óta a legnagyobb esést produkálja. A Moody’s szerint az előző nap indult piaci lejtmenetet valószínűleg jelentősen erősítette az a piaci mentalitás, hogy már esedékes volt egy nagyobb korrekció. A Barclays Capital londoni befektetési csoport feltörekvő piaci áttekintése szerint a kínai tőzsdei esésre semmiféle olyan hír nem adott okot, amely a kínai gazdaság küszöbönálló megroggyanására utalna. Arra, hogy a csökkenés meddig tarthat még, az elemzők nem tudtak pontos választ adni.
Tegnap jól látszódott, hogy részben sikerült cáfolni a pesszimista kedélyeket, az FTSE és a DAX is egyformán alig egyszázalékos csökkenést produkált, a kelet-európai térség tőkepiacain viszont folytatódott a mérsékelt eladás. A varsói és a moszkvai tőzsdék két százalékot meghaladó gyengülést produkáltak. Pesten nem követték a befektetők a környező országokban kialakult eladásokat, ami azt jelentette, hogy a BUX csupán 1,07 százalékos csökkenéssel zárt. A magyar vezető részvények közül a beeső orosz piacon érdekeltségekkel rendelkező Richternek 3,9 százalékos leértékelődésébe került a tegnap. Emellett a Mol és a Magyar Telekom 1,4 és 1,5 százalékos lassulása már eltörpült. Az OTP meglepetésre a csökkenő trenddel szemben haladt, és félszázalékos javulással zárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.