Újra át kell gondolniuk a cégeknek, hogy vállalni tudják-e a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) által tovább nehezített feltételeket, amelyeket a gazdaságfejlesztési operatív program mától igényelhető pályázatainál vezetett be a hivatal. Az új feltételek szerint minden évben 8–10–12–15 százalékos növekedést kell produkálniuk az előző évhez képest a vállalkozásoknak. A megváltoztatott kiírási képlet szerint így százegységnyi árbevételt és a 15 százalékos növekedési feltételt alapul véve a harmadik év végére már 156 egységet kell felmutatnia a pályázónak. Figyelembe véve az idén 2,2 százalékosra tervezett bruttó hazai össztermék (GDP) növekedését, a visszaeső reálbéreket, a jelentős adóemeléseket és a csökkenő fogyasztást, a pályázók nincsenek könnyű helyzetben. Egyes vélemények szerint a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozásoknak pusztán 1–3 százaléka vállalhatja a frissen megszigorított követelményeket.
Szakértők szerint az egyértelműen dilettantizmusra valló, sebtiben végrehajtott módosításról az operatív programokban részt venni szándékozók tegnap délutánig nem is értesülhettek. Az NFÜ szerverét ugyanis állítólag megtámadták, ezért az ominózus időszakban nem is működött. A hivatal tájékoztatási szándékát megkérdőjelezheti ugyanakkor, hogy a fenti árbevétel-emeléssel kapcsolatban feltett, kedd délelőtti kérdésünkre Fadgyas Gábor szóvivő még kitérő választ adott, írásban feltett információkérésünkre pedig az ügynökség a tegnapi lapzártáig nem is válaszolt.
Az uniós pénzesőről több száz millió forintnyi propagandapénz segítségével kialakított képen tovább ront, hogy a mától beadható pályázatok végleges kitöltőprogramjai is csak az utolsó percben, hétfőn jelentek meg. Sokkal súlyosabb probléma azonban, hogy a február elején kiírt, Brüsszellel véglegesen nem is egyeztetett gazdaságfejlesztési operatív programok lehívható forrásai csak töredékét teszik ki a vállalkozásokat idén hozzávetőlegesen 600 milliárd forinttal megszorító Gyurcsány-csomagnak. Még a legóvatosabb becslések szerint sem érkezhet be idén 50 milliárd forintnál több uniós forrás a 2007-es pályázatokra.
A késés oka többek között az, hogy a pályázatok előkészítésében, befogadásában kulcsszerepet vállaló közreműködő szervezetek szerződései teljesen még mindig nem készültek el. Az utóbbi napokban megjelent, az EU-s pénzcsapok áprilisi megnyílásáról szóló híreket is kétkedve fogadják pályázati szakértők. A legelső pályázatok beadási ideje csak ma kezdődik. Az elbírálásra, az esetleges hiánypótlásra, pozitív esetben a szerződés megkötésére, végül a finanszírozásra pedig szinte képtelenség ilyen rövid határidővel kalkulálni, még az egyszerűsített pályázatoknál sem. A Napi Gazdaság hétfői címlapján szereplő „áprilisi pénzeső” még Fadgyas szerint is illúziókat kelthet a vállalkozókban, mivel főleg egytől ötmillió forintig terjedő támogatásokról lehet szó.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban