Trükkös villaépítés

A SZDSZ elnöki székének várományosa, Kóka János gazdasági miniszter villaépítése körül több aggályos dolog is felmerül – állítja Ágh Péter, a Fidelitas alelnöke. Ágh – földhivatali bejegyzésekre és a nyilvános cégiratokra hivatkozva – úgy véli, hogy a több száz milliós villaépítés kapcsán számos trükkel élhetett a miniszter.

Bodacz Balázs
2007. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Normafa utca 45. alatt található 4300 négyzetméteres telek 2000 augusztusáig az önkormányzaté volt, jelenleg a Rumed 2000 Ingatlanforgalmazó és Szolgáltató Kft. tulajdonában áll, amely társaságnak Kóka János és felesége a tulajdonosa. Nem rögtön került azonban Kóka cégéhez a telek tulajdonjoga, az korábban több cégen is átvándorolt. A nagy értékű területet ugyanis eredetileg a B&D Irodatechnikai, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., valamint annak akkori és jelenlegi tulajdonosa, Boldizsár László közösen vette meg. (További csavar az ügyben, hogy a vételárat egy R. A. Trade nevű cég fizette ki.) A földhivatal 2000. szeptember 25-én jegyezte be a két tulajdonost. Ágh Péter – Boldizsárról szólva – elmondta, hogy az üzletember cégei előzőleg beszállítói voltak a korábban Kóka tulajdonában lévő Elender Rt.-nek. Boldizsár ráadásul a vizitdíj-automaták üzembe állításában, szervizelésében is részt vesz; ezt maga az üzletember ismerte el. Más társaságok mellett a Kóka János egykori tulajdonát képező Meditcom Kft.-vel is tárgyalt az általuk üzemeltetett automaták szervizeléséről. (Emlékezetes: lapunk írta meg, hogy a Meditcom viszont több cég vizitdíj-automatájához szállítja a szoftvert.)
Ágh rámutatott: a tulajdoni lapból kiderül az is, hogy a telek két nappal a vásárlás után Boldizsártól már a Rumed tulajdonába kerül. Érdekesség, hogy a B&D egy napra vette fel a tevékenységi körébe az ingatlanügynöki tevékenységet. Kóka és felesége közös cége, a telket tulajdonló Rumed egyébként 2000. szeptember 25-én jön létre, két nappal a terület megvásárlása előtt.
– Négy év alatt be kellett volna építeni a telket, de az épületre használatbavételi engedély a mai napig nincs – jelentette ki a fideszes országgyűlési képviselő. Ágh több kérdésre is választ vár.
– Mivel nem történt meg a beépítés, kérdés, hogy megtörtént-e a tízszázalékos illeték késedelmi kamatokkal való befizetése, amely több tíz millió forintot tehet ki? Kóka János házát a Kóka tulajdonában álló cég építi. Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért nem az történik, mint egy normál ember esetében, azaz ha házat épít, akkor azt a saját nevén teszi? A cég továbbértékesítésre, vagy saját használatra építi az ingatlant? Kóka János maga akar beköltözni a házba, vagy lízingelni akarja? – tette fel a kérdéseket a képviselő. Ágh felhívta a figyelmet, hogy ha egy cég továbbértékesítési céllal épít egy ingatlant, akkor az áfát visszaigényelheti, a könyvében folyamatosan amortizálni tudja az ingatlant, amellyel pedig a társaság adózás előtti eredményét tudja csökkenteni. – Kérdés tehát: levonja-e Kóka János cége a folyamatban lévő építkezéshez kapcsolódó beszerzéseknél az áfát? – firtatta tovább az ügyet Ágh Péter.
Mint emlékezetes, a Fittelina-ügy nyomán kiderült: Gyurcsány Ferenc is egy cégen keresztül újíttatta fel sok tíz millió forintért a Szemlőhegy utcai Apró-villát, az építkezés után pedig módja nyílt adó-visszaigénylésre is.
Ábrahám Gergelytől, Kóka miniszter sajtósától meg szerettük volna tudni, hogy a miniszter mikor és milyen formában kíván reagálni Ágh kérdéseire – ha akar egyáltalán. Ábrahámot lapzártáig nem értük el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.