A Normafa utca 45. alatt található 4300 négyzetméteres telek 2000 augusztusáig az önkormányzaté volt, jelenleg a Rumed 2000 Ingatlanforgalmazó és Szolgáltató Kft. tulajdonában áll, amely társaságnak Kóka János és felesége a tulajdonosa. Nem rögtön került azonban Kóka cégéhez a telek tulajdonjoga, az korábban több cégen is átvándorolt. A nagy értékű területet ugyanis eredetileg a B&D Irodatechnikai, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., valamint annak akkori és jelenlegi tulajdonosa, Boldizsár László közösen vette meg. (További csavar az ügyben, hogy a vételárat egy R. A. Trade nevű cég fizette ki.) A földhivatal 2000. szeptember 25-én jegyezte be a két tulajdonost. Ágh Péter – Boldizsárról szólva – elmondta, hogy az üzletember cégei előzőleg beszállítói voltak a korábban Kóka tulajdonában lévő Elender Rt.-nek. Boldizsár ráadásul a vizitdíj-automaták üzembe állításában, szervizelésében is részt vesz; ezt maga az üzletember ismerte el. Más társaságok mellett a Kóka János egykori tulajdonát képező Meditcom Kft.-vel is tárgyalt az általuk üzemeltetett automaták szervizeléséről. (Emlékezetes: lapunk írta meg, hogy a Meditcom viszont több cég vizitdíj-automatájához szállítja a szoftvert.)
Ágh rámutatott: a tulajdoni lapból kiderül az is, hogy a telek két nappal a vásárlás után Boldizsártól már a Rumed tulajdonába kerül. Érdekesség, hogy a B&D egy napra vette fel a tevékenységi körébe az ingatlanügynöki tevékenységet. Kóka és felesége közös cége, a telket tulajdonló Rumed egyébként 2000. szeptember 25-én jön létre, két nappal a terület megvásárlása előtt.
– Négy év alatt be kellett volna építeni a telket, de az épületre használatbavételi engedély a mai napig nincs – jelentette ki a fideszes országgyűlési képviselő. Ágh több kérdésre is választ vár.
– Mivel nem történt meg a beépítés, kérdés, hogy megtörtént-e a tízszázalékos illeték késedelmi kamatokkal való befizetése, amely több tíz millió forintot tehet ki? Kóka János házát a Kóka tulajdonában álló cég építi. Jogosan merül fel a kérdés, hogy miért nem az történik, mint egy normál ember esetében, azaz ha házat épít, akkor azt a saját nevén teszi? A cég továbbértékesítésre, vagy saját használatra építi az ingatlant? Kóka János maga akar beköltözni a házba, vagy lízingelni akarja? – tette fel a kérdéseket a képviselő. Ágh felhívta a figyelmet, hogy ha egy cég továbbértékesítési céllal épít egy ingatlant, akkor az áfát visszaigényelheti, a könyvében folyamatosan amortizálni tudja az ingatlant, amellyel pedig a társaság adózás előtti eredményét tudja csökkenteni. – Kérdés tehát: levonja-e Kóka János cége a folyamatban lévő építkezéshez kapcsolódó beszerzéseknél az áfát? – firtatta tovább az ügyet Ágh Péter.
Mint emlékezetes, a Fittelina-ügy nyomán kiderült: Gyurcsány Ferenc is egy cégen keresztül újíttatta fel sok tíz millió forintért a Szemlőhegy utcai Apró-villát, az építkezés után pedig módja nyílt adó-visszaigénylésre is.
Ábrahám Gergelytől, Kóka miniszter sajtósától meg szerettük volna tudni, hogy a miniszter mikor és milyen formában kíván reagálni Ágh kérdéseire – ha akar egyáltalán. Ábrahámot lapzártáig nem értük el.

30 éve nem látott hideg volt Magyarországon