A svájci Genfben működő CERN, a részecskefizikai kutatások európai szervezetének laboratóriumi kísérletei igazolni látszanak, hogy a rákos sejtek elleni harcban hatásos fegyver lehet az atomfizikából ismert antianyag. A felfedezés máris nagy érdeklődést váltott ki az orvosok körében – írta a BBC.
A kísérleteket a CERN óriási részecskegyorsítójának segítségével végezték el, itt állítottak elő 1995-ben a világon elsőként antianyagot. (Az antianyag a közönséges anyag ellentétes töltésű összetevőkből álló „tükörképe”. Vagyis az atomot a proton, a neutron és elektron helyett azok antirészecskéi építik fel: az antiproton, az antineutron és a pozitron.)
A kísérleteknél az antianyag-részecskékkel bombázott rákos sejtek előbb súlyos károsodást szenvedtek, majd elpusztultak.
Míg a hagyományos terápiák az egészséges sejteket is károsíthatják, a magfizikusok műhelyeiben létrehozott energia a jelek szerint pontosabban irányítható. Így ott fejtheti ki hatását, ahol valóban szükség van rá. Ráadásul nagyobb dózis éri a burjánzó sejteket, mint a kemoterápiánál vagy a sugárkezelésnél.
A részecskefizikai kutatások eredményeit már hasznosítják a gyógyászatban. Protonokat vagy ionokat szállító sugarakkal kezelik a betegeket Nagy-Britannia, Olaszország, Németország, Ausztria, Svédország, Japán és az Egyesült Államok egyes kórházaiban. Az antianyag-terápia gyakorlati alkalmazása azonban – az antirészecskék előállításának korlátai miatt – csak a távoli jövőben várható.

50 helyett 106 kilométer per órával száguldott, ennyit kell fizetnie