A „hét nővérnek” elnevezett, most felfedezett barlangszerű képződményben kezdődhet majd meg a kutatás a Marson az élet nyomai után – jelentette a BBC.
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Mars Odyssey szondája a vörös bolygó egyenlítőjének közelében lévő Arsia Mons vulkán oldalában „látta meg” a furcsa üregeket. Átmérőjük 100 és 250 méter között van.
Az Annie, Dena, Chloe, Wendy, Abbey, Nicki és Jeanne névre keresztelt mélyedések közül a többinél melegebb Annie érdemelte ki a legnagyobb figyelmet. Ez az üreg a mérések szerint hűvösebb, mint a felszín területe, éjszaka viszont a környezeténél magasabb a hőmérséklete. Ez arra mutat, hogy az Annie valóban barlang, s valószínű, hogy a tűzhányón lelt másik hat üreg is az.
Barlangot eddig még sosem találtak a Marson. A mostani felfedezésnek azért is tulajdonítanak nagy jelentőséget, mert ha vannak kezdetleges életformák a planétán, ezekben találhatták meg a legjobb búvóhelyet.
A szakemberek szerint az esetleg létező marsi mikrobákat sok veszély fenyegetné a felszínen vagy annak közelében: elpusztíthatnák őket egyebek mellett a mikrometeoritok és az ultraibolya sugárzás is. A barlangokban azonban ettől nem kell tartaniuk, a jövőbeli kutatás az élet nyomai után ezért valószínűleg az Arsia Mons vulkánnál kezdődik majd.
A természetes üregek megfelelő lakóhelyül szolgálhatnak a bolygókutató expedíciók számára is, mert itt védve lehetnek a hatalmas porviharoktól, s nem kell szenvedniük a hőmérséklet-ingadozástól. Ugyanakkor ideális körülmények között lehetne itt tárolni a Marson összegyűjthető vízjeget.

Kémbotrány 6 lépésben: a legsúlyosabb válság a magyar–ukrán kapcsolatokban