Magyarországon és a térségben nem a középpártok pacifikálják a radikálisokat, hanem utóbbiak mérgezik a mérsékeltebb erőket – jelentette ki Gyurcsány Ferenc főként belpolitikai üzeneteket hordozó külpolitikai évértékelő beszédében. Mint kiemelte, a nemzeti radikalizmus modernizációellenes és provinciális, idegengyűlölet jellemzi, híveket populizmus útján szerez. „Arra figyelmeztetem a térség valamennyi polgárát, ne próbálja meg mindig a legkönnyebb utat választani, mert a térség történelme arra tanít, hogy az sok esetben zsákutca” – fogalmazott.
A miniszterelnök kifejtette, a reformpolitika az egyetlen hatékony eszköz Magyarországon és Közép-Európában a nemzeti radikalizmus, a bezárkózás ellen. Mint folytatta, a nemzetpolitikának nem a magyarországi pártpolitikai megosztottság exportjáról, hanem a nemzeti összefogásról kell szólnia.
Külpolitikai kérdésekről szólva kifejtette, az Egyesült Államok globális hatalom, nem képes azonban egyedül megtalálni a megoldásokat a világ fő problémáira.
Mint fejtegette, a 2001. év fordulópontot jelentett, viszont sokak elképzelésével szemben így sem civilizációk harcáról kell beszélnünk, hanem a fundamentalista eszmék állnak szemben a normális világgal. Az EU-val kapcsolatban leszögezte, a szélesebb, mélyebb integráció a célunk. Gyurcsány ugyanakkor támogatta Törökország és Horvátország EU-tagságát. Kifejtette, Koszovó státusának szilárd, a BT által jóváhagyott alapokon kell nyugodnia, figyelembe véve valamennyi ott élő közösség érdekeit.
Gyurcsány szerint az olaj- és gázszállítási problémákra a közös európai energiapolitika kialakítása lehet a megoldás, amíg azonban ez nem jön létre, Magyarország önálló energiapolitikát is folytat Oroszországgal. A kormányfő végül tudatta, az aktívabb magyar külpolitika érdekében létrehozzák a magyar kül- és biztonságpolitikai tanácsot, amelyet Valki László nemzetközi jogász fog vezetni.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros