Darabokra zúzták Mátyás szobrát

Szombaton reggelre eltűnt a szlovákiai Alistál Mátyás király-szobra a községháza melletti parkból. Két napra rá a rendőrség összedarabolva megtalálta az alkotást. Hasonló lopások miatt a környező településeken inkább zárt helyre viszik a jeles történelmi emlékműveket.

Neszméri Sándor
2007. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csallóközi Alistál község lakói szombat délelőtt döbbenten vették észre, hogy az önkormányzat épülete melletti parkból eltűnt Mátyás király bronzból készült mellszobra. Azonnal feljelentést tettek, bár nem fűztek nagy reményeket a nyomozók munkájához. Alig másfél évvel ezelőtt ugyanis a komáromi járás hét falujából rövid két hét leforgása alatt ellopták a turulmadarakat, a rendőrség azonban mind a mai napig nem akadt a vandálok nyomára. Akkoriban az érintett falvak vezetői magyarellenes akciót sejtettek a háttérben, ám az egyenruhások mindvégig fémtolvajokra gyanakodtak, ezért is figyeltették a hulladékvas-gyűjtőtelepeket, mindhiába.
Ezúttal azonban a dunaszerdahelyi járási rendőrkapitányság parancsnoka, Both Péter hétfőn arról tájékoztatta Németh Tibort, Alistál polgármesterét, hogy megtalálták a szobrot, és elfogták az elkövetőket is. Ám csak percekig örülhetett a jó hírnek a polgármester, mivel Mátyás király mellszobrát a három csallóközi vandál darabokra zúzta, és úgy adták le a Dunaszerdahely melletti Patas község hulladékgyűjtőjébe. Both Pétertől tudtuk meg, hogy a 28, a 23 és a 17 éves elkövetőket a rendőrség már régebben figyelte garázdaság és hasonló lopások miatt. A községi hivatal bejelentését követően operatív információk alapján fülelték le hétfőn a tolvajokat, akik még aznap beismerték tettüket. A rendőrség egyelőre lopás miatt emelt vádat az elkövetők ellen, de nincs kizárva, hogy közvagyon, illetve műemlék megrongálása miatt súlyosabb lesz a vád.
Németh Tibor polgármester egyszerre dühös és szomorú. A szobrot tavaly emelte a falu, s eszükbe sem jutott, hogy zárt térbe helyezzék. Pedig a környező falvakban – Vágkirályfán és Királyfiakarcsán – hasonló lopások miatt Szent István bronzszobrát templomban állították fel, de Alistálon az 1848–49-es forradalom emlékére állított Szabadság-szobrot sem bántotta senki.
A vandálok pénzben kifejezve kétszázezer koronás (csaknem másfél millió forintos) kárt okoztak, amit az önkormányzat keservesen tud kigazdálkodni, ha a mellszobor felújítása mellett dönt. Németh Tibor azt sem tudja, felhasználhatók-e a szétzúzott mű darabjai, s a szobor alkotója, Lipcsey György szobrászművész hajlandó-e ismét elkészíteni. Ez az eset végtelenül elkedvetlenített bennünket – mondja a polgármester. – Az a véleményem, hogy okosabb lenne kevésbé értékes anyagból újra megcsináltatni az alkotást. Igaz, az önkormányzati testülettel még nem tárgyaltam erről.
A polgármester keserűségét – amelyben osztozik az egész falu – csak növeli, hogy a községháza melletti parkot további emlékművekkel akarták szépíteni. A faluról fellelt első írásos emlék 650. évfordulója alkalmából már felállítottak itt egy kopjafát, a vandál cselekedet miatt azonban kétségessé vált, hogy érdemes-e egyáltalán kialakítani a szoborparkot. Kizárt dolognak tartom ugyanis, hogy éjjel-nappal őrizni tudjuk értékeinket – vélekedik Németh Tibor.
Az alistáliak ugyanakkor elszántak is. Szerintük a magyar emlékhelyek megrongálása egyfajta megfélemlítés is lehet, üzenet, hogy értékeinket rejtsük el, nagyjaink emlékét csak a négy fal között őrizzük, idézzük fel. Ám nem biztos, hogy a szlovákiai magyar kisebbség önbecsülése és önértékelése szempontjából a rejtőzködés lenne a legokosabb megoldás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.