Két ember tudott amúgy istenesen megőszülni a magyar költők közül: Nagy László és Mészöly Miklós. A táltos és a hattyú. Mindkettejük arca korán elfonynyadt, ám hajuk őszen is megmaradt üstöknek, benne volt az erő, s ők maguk is valamiképp kisfiúk maradtak a sok ránc ellenére is.
A Napkút Kiadó Hang-kép-írás sorozata Mészöly Miklóssal indít: a fehér csík, melyen a költő nagy lendületű aláírása olvasható, mintegy őszbe vegyül, mikor a Mészöly Miklósról készült fénykép kétdimenziós, fehér hajához ér. Amúgy az alapszín: kék és zöld – emberközeli természetesség, természetközeli egyetemesség.
A könyv maga: fekete-fehér. Ezt követeli meg a színbontott egyetemességbe záruló kor. A teológia egyik nagy kérdése, hogy a bibliai üzenet mennyiben történelmi és mennyiben isteni. A géniusz: minősített Isten-eset, vele kapcsolatosan ugyancsak szinte abszurd a kor kérdését felvetni. A környülállásokét, ahogy eleink mondták. Épül-e vagy omlik-e a mítosz, ha hőse a kelleténél emberszabásúbb lesz egy életrajz nyomán? Minden önéletrajzi munka vagy dokumentumkötet egyidejűleg bálványimádás, illetve képrombolás.
Egy tény: a Napkút Kiadó által publikált Mészöly-kötet nyomán közelebb kerülünk Miklóshoz. A Mészöly nélküli Miklóshoz, a családnév nélküli keresztnévhez. Régi fotók mutatják, miként előzte és előlegezte meg az öreg hattyút a mellbevágóan ifjú vagány. Érezhető az út, amely a vagányságból a későbbi eleganciába és méltóságba torkollik. A naplójegyzetek pedig egy pornófilmnél ezerszer intimebb érzékenységgel tárják elénk Mészöly Miklós elmeműködését: folyamatosan aktív írói éleslátását és indulatait. Ez a könyv: szövegetűd. Ambrus Lajos és Prágai Tamás szerkesztői munkájának köszönhetően mentes az életrajzi anyagoknál megszokott túlsúlytól. Nem nyomasztó, nem törekszik teljességre, bátor rész. A válogatottság nem feltétlenül a kihagyottságot erősíti. A válogatottság a futballban érdem. A Mészöly-válogatott tartalékosa, jelzem, egy CD-melléklet a költő interjúival, felolvasásaival.
Akinek van füle rá, hallja meg! Akinek pedig olvasószemüveg kell, olvassa az is.
(Mészöly Miklós – Hang-kép-írás, 1. Napkút Kiadó – Cédrus Művészeti Alapítvány – Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest, 2006. Ára: 2980 forint)

Jöhet a népszavazás: munkaszüneti nap lehet december 24.