Felértékelődhetnek az atomerőművek

A berlini kereszténydemokrata–szociáldemokrata nagykoalíción belül ismét fellángolt a vita az atomenergia jelentőségéről és jövőjéről. A globális felmelegedésből adódó veszélyek új, a pártok részéről ellentétesen megítélt fordulatról gondoskodtak.

Tudósítónktól
2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel kancellár és Kurt Beck, a Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke egymással szemben álló meglátásaival magas politikai szintre került az atomdisputa. A Gerhard Schröder vezette vörös– zöld koalíció törvénnyel szabályozta, hogy a köztársaság atomerőműveinek számát lépésről lépésre csökkentsék, és 2023-ra e folyamatot végleg lezárják. Az operatív munka feladatát a csernobili szerencsétlenség hatására életre hívott környezetvédelmi és reaktorbiztonsági minisztérium kapta. A katasztrófát követően a környezetvédelem iránti érdeklődés ugrásszerűen megemelkedett, és lehetőséget szolgáltatott a Zöldeknek, hogy helyet kapjanak a tartományi parlamentekben, majd a berlini Bundestagban is. A párt határozottan lépett fel a nukleáris energia felhasználása ellen. A szociáldemokratákkal kötött szövetség után létrejött törvény az atomerőművekben fellépő szerencsétlenségekre, az atomhulladékok feldolgozásának megoldatlan kérdésére, majd a terrorveszélyre hivatkozott.
A klíma felmelegedését befolyásoló szén-monoxid-szennyeződés akkor nem játszott befolyásoló szerepet – ellentétben a pillanatnyi helyzettel. A német atomerőműveket üzemeltető vállalatok természetesen igyekeznek kihasználni a megváltozott körülményekből adódó lehetőséget, kiemelik, hogy a nukleáris energiával működő reaktorok – szemben más energiaforrásokkal – nem szennyezik a levegőt, technikailag a világ legbiztosabb berendezéseinek számítanak, az esetleges terrortámadások megelőzésére pedig pontosan kidolgozott tervek állnak rendelkezésre.
Az SPD-elnök ennek ellenére kitart a reaktorok előirányzott leállítása mellett. Az atomenergia már csak azért sem számít a jövő technológiájának, mert az urántartalékok jelentősen nem múlják felül az olaj- és a gázkészleteket – hangoztatta Kurt Beck. Sigmar Gabriel (SPD) szövetségi környezetvédelmi miniszter óvott attól, hogy a veszélyes atomhulladék a fiatal generációnak maradjon örökségül. Válaszában Angela Merkel így nyilatkozott: „aki túl gyorsan akar megválni az atomerőtől, az egyben köteles alternatíváról gondoskodni a hiányzó energia pótlására.” A kancellár
asszony támogatást kapott a CDU/CSU vezette tartományoktól. Sem Baden-Württemberg, sem Bajorország nem mutat hajlandóságot arra, hogy lemondjon atomerőműveinek üzemeltetéséről. A kereszténydemokraták ifjúsági szervezetének elnöke, Philipp Missfelder szerint a klímát fenyegető szennyezés csökkentésének szükségessége az atomenergia reneszánszát hozza magával. Merkel bejelentette, hamarosan megkezdik egy új energiatervezet kidolgozását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.