Angela Merkel kancellár és Kurt Beck, a Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke egymással szemben álló meglátásaival magas politikai szintre került az atomdisputa. A Gerhard Schröder vezette vörös– zöld koalíció törvénnyel szabályozta, hogy a köztársaság atomerőműveinek számát lépésről lépésre csökkentsék, és 2023-ra e folyamatot végleg lezárják. Az operatív munka feladatát a csernobili szerencsétlenség hatására életre hívott környezetvédelmi és reaktorbiztonsági minisztérium kapta. A katasztrófát követően a környezetvédelem iránti érdeklődés ugrásszerűen megemelkedett, és lehetőséget szolgáltatott a Zöldeknek, hogy helyet kapjanak a tartományi parlamentekben, majd a berlini Bundestagban is. A párt határozottan lépett fel a nukleáris energia felhasználása ellen. A szociáldemokratákkal kötött szövetség után létrejött törvény az atomerőművekben fellépő szerencsétlenségekre, az atomhulladékok feldolgozásának megoldatlan kérdésére, majd a terrorveszélyre hivatkozott.
A klíma felmelegedését befolyásoló szén-monoxid-szennyeződés akkor nem játszott befolyásoló szerepet – ellentétben a pillanatnyi helyzettel. A német atomerőműveket üzemeltető vállalatok természetesen igyekeznek kihasználni a megváltozott körülményekből adódó lehetőséget, kiemelik, hogy a nukleáris energiával működő reaktorok – szemben más energiaforrásokkal – nem szennyezik a levegőt, technikailag a világ legbiztosabb berendezéseinek számítanak, az esetleges terrortámadások megelőzésére pedig pontosan kidolgozott tervek állnak rendelkezésre.
Az SPD-elnök ennek ellenére kitart a reaktorok előirányzott leállítása mellett. Az atomenergia már csak azért sem számít a jövő technológiájának, mert az urántartalékok jelentősen nem múlják felül az olaj- és a gázkészleteket – hangoztatta Kurt Beck. Sigmar Gabriel (SPD) szövetségi környezetvédelmi miniszter óvott attól, hogy a veszélyes atomhulladék a fiatal generációnak maradjon örökségül. Válaszában Angela Merkel így nyilatkozott: „aki túl gyorsan akar megválni az atomerőtől, az egyben köteles alternatíváról gondoskodni a hiányzó energia pótlására.” A kancellár
asszony támogatást kapott a CDU/CSU vezette tartományoktól. Sem Baden-Württemberg, sem Bajorország nem mutat hajlandóságot arra, hogy lemondjon atomerőműveinek üzemeltetéséről. A kereszténydemokraták ifjúsági szervezetének elnöke, Philipp Missfelder szerint a klímát fenyegető szennyezés csökkentésének szükségessége az atomenergia reneszánszát hozza magával. Merkel bejelentette, hamarosan megkezdik egy új energiatervezet kidolgozását.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok