Várhatóan április másodikán szavaz a parlament az állam kezében lévő szavazatelsőbbségi részvények megszüntetéséről, amit uniós nyomásra kell megtennünk. A köznyelvben csak aranyrészvénynek nevezett papírok lehetővé teszik, hogy az állam bizonyos esetekben vétójogot érvényesítsen a már privatizált nagyvállalatokban is, ám ezt a megoldást az EU összeegyeztethetetlennek tartja a tőke szabad áramlását biztosító közösségi alapjoggal. Az aranyrészvény intézményét meg kell szüntetni tehát, a részletekben azonban nem teljesen egyezik a két kormánypárt álláspontja.
A Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter által jegyzett törvénymódosítási javaslat leszögezi: még „nemzetgazdasági szempontból stratégiai jelentőségűnek minősülő” társaságokban sincs lehetőség a szavazatelsőbbségi részvények fenntartására, a szabad demokraták szerint azonban lehet kivétel. Például a Mavir, amelyben a kisebbik ellenzéki párt mindenképpen megtartaná azt az állami aranyrészvényt. Ezzel kapcsolatban a gazdasági minisztérium egy módosítást is beadott, s bár ez nem került a törvényhozás elé, a megoldás mégis körvonalazódni látszik. Podolák György szocialista képviselő legalábbis arról tájékoztatta lapunkat, hogy „reményei szerint az ellentét már a múlté”, s elvben már találtak olyan megoldást, amelyik mindkét oldal számára elfogadható. E szerint mindkét kormánypárt megszavazza a törvényt a gazdasági tárca által benyújtott módosítás nélkül, majd később egy rendelettel megteremtik a lehetőségét, hogy az energetikát felügyelő miniszter – ez jelen pillanatban Kóka János – mégiscsak megtartsa jelenlegi jogait vagy azok egy részét a Mavir felügyeletében. Podolák György véleménye szerint ez a megoldás EU-konform, és az ellenzék sem zárkózik el tőle.
A gazdasági tárca nemzeti érdekekre és az ellátásbiztonságra hivatkozva ragaszkodik a Mavirban lévő aranyrészvényhez. A lapunknak név nélkül nyilatkozó szakemberek és politikusok azonban arra hívták fel a figyelmet, hogy az ügyben politikai motivációk is meghúzódnak. Nevezetesen az SZDSZ-ben küszöbönálló elnökválasztásról van szó. A politikai motivációt feltételező logika szerint Kóka János számára előnyös lehet, ha a pártelnöki megmérettetésen olyan miniszterként képes felmutatni önmagát, aki elképzeléseit akár a nagyobbik kormányzópárt ellenében is sikerrel juttatja érvényre. Ezen túl a játszmában a Kóka János és Veres János pénzügyminiszter közötti, sokak számára egyre nyilvánvalóbb ellentét egyik újabb jele is felfedezhető, hiszen a Mavir tulajdonosa a pénzügyi tárca alá tartozó Magyar Villamos Művek (MVM), s ha eltűnne az aranyrészvény által biztosított GKM-befolyás a rendszerirányítóban, a nemzeti energetikai társaságcsoport végképp szocialista felügyelet alá kerülne.

Újra megnyílik a pesti alsó rakpart a gyalogosok előtt