Hágai idézés vár Izraelre?

Kényes diplomáciai feszültség támadt Egyiptom és Izrael között egy dokumentumfilm miatt. A Bolydult lelkek című alkotás azt állítja, hogy egy izraeli különleges egység fegyverletétel után mészárolt le 250 egyiptomi foglyot az 1967-es arab–izraeli háborúban.

Ágoston Zoltán
2007. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyiptomban a törvényhozás nem késlekedett a diplomáciai ellenintézkedésekkel. A külügyi bizottság elnöke, Mustafa al-Fekki bejelentette, a zsidó államot a hágai Nemzetközi Törvényszék elé citálják az ügy miatt. Egy parlamenti indítvány szerint Kairónak újra kell gondolnia a két ország közötti 1979-es békeszerződést és minden gazdasági-politikai együttműködést, ha Izrael nem indít vizsgálatot az ügyben. A rendkívüli egyiptomi sajtóvisszhang által kísért eset nyomán Benjamin Ben Eliézer, az izraeli alakulat vezetője azzal védekezett, hogy a negyven évvel ezelőtti akcióban nem ártalmatlan hadifoglyokat, hanem palesztin fedajín egységeket likvidáltak az ütközetben. A jelenlegi izraeli infrastrukturális miniszternek letartóztatástól való félelmében a gázimportról szóló kairói tárgyalássorozatát is le kellett mondania. A zsidó állam két napja felszólította polgárait, a fennálló biztonsági kockázat miatt hagyják el Egyiptomot.
Kairó célja aligha csak az, hogy a botránnyal magasabb gázárat csikarjon ki szinte száz százalékban importra szoruló szuezi partneréből. Nem ez az első alkalom ugyanis, hogy hasonló rémtett gyanúja borzolja a két ország kapcsolatát. Tizenkét évvel ezelőtt Árje Jichaki izraeli szakértő egy rádióinterjúban azt állította, a hatnapos hadműveletben Izrael mintegy ezer, a sivatagba menekülő védtelen katonával végzett. Vádja hitelét némiképp beárnyékolta, hogy maga is érintett volt egy még 1956-ban történt, 49 halálos áldozatot követelő incidensben. Uri Miltstein tekintélyes izraeli történész a 1995-ben a Washington Postnak azt mondta, a hadseregben mindez bevett gyakorlatnak számított, s noha nem minden tiszt helyeselte, mindenki tudott róla – Jichák Rabin vezérkari főnök, későbbi miniszterelnök is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.