A két és fél évvel ezelőtt is Európa élvonalához tartozó ír gazdaságnak mostanáig jól felfogott érdeke a bevándorlók foglalkoztatása. A kedvező adózási feltételrendszer miatt nem egy informatikai multicég települt át Írországba. Ajánlataik vonzzák a karrierre vágyó kelet-európaiakat, noha tőlük jellemzően többet várnak el, mint a hasonló szakképzettségű írektől, akik először a középvezetői szinten tűnnek fel az alkalmazotti hierarchiában.
„Az ember néha észre sem veszi, esik-e az eső vagy nem” – jegyzi meg Tomasz Lotocki, a helyi Gazeta című folyóirat egyik szerkesztője, kitűnően jellemezve azt a közhangulatot, amely a kelet-európaiak körében uralkodik. A jóléti erőfeszítéseik kedvét szegi, hogy Írországban néhány munkahelyen a lengyel alkalmazottaknak már tiltják az anyanyelvhasználatot. Az érkezők ugyanis már nem kényszerülnek arra, hogy megtanuljanak angolul, annyira gyakori az utcákon a lengyel szó. Dublinban csak a Talbot Streeten két üzlet is forgalmaz lengyel árucikkeket, de a pénztárkezelőknek csak az egyikben kell angolul is tudniuk. A kétszázezerhez közelítő lengyel kisebbség a legnagyobb a zöld szigeten, és bár egyelőre nincs szó róla, valószínűleg csak idő kérdése, mikor alakul meg az első kisebbségi önkormányzat vagy az első párt, amely akár azonnal döntő politikai befolyást szerezhet az alig több, mint négymilliós országban. A lengyel jelenlét így sem gerjeszt társadalmi feszültségeket a köztársaságban.
Észak-Írországban ennél árnyaltabb a helyzet. A mintegy 30 ezer főnyi lengyel érkeztével ugyanis megváltozott az országrész amúgy is a katolikusok felé billenő felekezeti összetétele, így a lengyel jelenlétet a helyi protestánsok fenyegetőnek érezhetik a fennálló kényes egyensúlyra nézve. Ennek vészcsengőszerű hangjaként az elmúlt hónapokban több atrocitás érte a lengyel kisebbséget Belfastban, ahol megjelent az első „Poles Out” falfirka is. A belügyminisztérium a feszültségek megelőzésére ezért egy nagyvonalú gesztussal ezer lengyelt képzett ki rendőrré, és helyezett a Sinn Fein által nemrég elismert északír testületbe.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón