Az öt nyugat-európai értékpapírpiacot összefogó Euronext tőzsdetársaság tegnap 361,78 millió eurós adózott eredményt jelentett tavalyról, 50,8 százalékkal többet a 2005-ös 239,95 milliónál. A társaság bevétele 14,6 százalékkal, 1,103 milliárd euróra nőtt, szemben a 2005-ös 961,87 millióval.
A német tőzsdéket üzemeltető Deutsche Börse novemberben visszavonta a Euronextre tett ajánlatát azzal az indoklással, hogy az ügyletet a továbbiakban már nem akarja erőltetni, mert a Euronext nem igazán óhajtja ezt az együttműködést. Ezzel szabaddá vált az út a New York-i értéktőzsdét üzemeltető NYSE-csoport és a Euronext tőzsdevállalkozás tervezett egyesülése előtt. A NYSE február 15-én indította immár kötelező, egyezményes, összesen 9 milliárd eurós ajánlatát a Euronext felvásárlására, az ajánlat határideje március 21., az ügylet zárását április 4-re tervezik.
A két tőzsdecég körülbelül 102 milliárd dolláros együttes napi forgalmat mondhat majd magáénak, megalkotva az első transzatlanti piacot. Az új tőzsdeüzemeltető cég piaci tőkeértéke 24 milliárd dollár, a náluk jegyzett részvénytársaságoké pedig 25,8 billió dollár lesz, ezzel a NYSE Euronext nemcsak az első, hanem messze a legnagyobb is lesz a világon.
A Euronext részvényesei mindig is az amerikai tőzsdeüzemeltető ajánlatát pártolták, miközben európai pénzügyi és politikai körökben inkább az európai együttműködést részesítették előnyben.

Megkérdezték Ruszin-Szendi Romuluszt, hogy valóban dicsőítette-e Ukrajnát a NATO ülésein – videó