Jön a szoftverhatóság?

Már a számítógépeken is kutakodnak a revizorok – vélhetik sokan annak hallatán, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal szerződést kötött egy tengerentúli szoftverjogvédő szervezettel. Közös fellépésre azonban a jelenlegi törvények alig adnak módot, így kissé talányos, mire is szolgál a megállapodás.

Kiss Roland
2007. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megállapodás hatálya a szoftverek szellemi tulajdona sérelmére elkövetett jogsértések és bűncselekmények, valamint az ebből származó adócsalás megelőzésére és az ellenük folytatott küzdelemre terjed ki – áll az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) és a Business Software Alliance (BSA) között március 8-án kötött szerződésben, melyet először nem kívántak megosztani a nyilvánossággal, később azonban mégis kikerült az adóhatóság honlapjára.
A dokumentumban szerepel a két szervezet közötti kölcsönös adatszolgáltatás is – természetesen a különböző adó- és üzleti titkok tiszteletben tartásával –, valamint az, hogy az APEH tájékoztatást ad a BSA részére a jogellenes szoftverhasználat tekintetében felmerülő adójogi ügyekből levonható általános tapasztalatokról.
Hogy mindez mit takar, arra Pettkó András, a Magyar Demokrata Fórum informatikai kollégiumának elnöke egy napirend előtti felszólalás során kért választ a hét elején, a közös fellépés pontos módszeréről azonban nem hullott le a lepel.
Az országgyűlési képviselő lapunknak úgy fogalmazott: ez a megállapodás a komoly szoftverkalózokat nem képes megfékezni, megrémítheti ugyanakkor a szabad szoftvereket használókat. A bűnüldözés a rendőrség és nem az adóhatóság feladata – szögezte le Pettkó András, aki azt is kifogásolja, hogy szabad szoftverekkel jelenleg nem lehet csatlakozni az elektronikus kormányzati szolgáltatásokhoz, így a havi adóbevallás benyújtására sincs mód.
A törvények szerint az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal csak meghatározott adókötelezettségek teljesítését veheti górcső alá, és arra sincs mód, hogy a BSA-nak olyan adatokat adjanak át, amelyek az ellenőrzések során jutottak az APEH birtokába – véli a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet is. Lapunk kérdésére ezt az adóhatóságnál is megerősítették. Rámutattak: az adótitok nem teszi lehetővé azt, hogy az APEH jelentse az illegális programot használókat a BSA-nak, az elektronikus bevallások esetében pedig kizárt az illegális programok használata, mivel az adatok zárt láncon futnak be az adóhatósághoz.
A válaszlevélből kiderül, hogy a megállapodás lényegében azt jelenti, hogy a BSA az adócsalás gyanúját jelenti az illetékes hatóságnak, és ugyanezt teszi az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal is, amennyiben a hatáskörébe nem tartozó szabálytalanságot, többek között illegális szoftverhasználatot észlel. A kalózprogramok felismerését pedig elősegíthetik a BSA bevonásával szervezett oktatások és képzések is – zárul az APEH ellenőrzési főosztályának válasza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.