A megállapodás hatálya a szoftverek szellemi tulajdona sérelmére elkövetett jogsértések és bűncselekmények, valamint az ebből származó adócsalás megelőzésére és az ellenük folytatott küzdelemre terjed ki – áll az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) és a Business Software Alliance (BSA) között március 8-án kötött szerződésben, melyet először nem kívántak megosztani a nyilvánossággal, később azonban mégis kikerült az adóhatóság honlapjára.
A dokumentumban szerepel a két szervezet közötti kölcsönös adatszolgáltatás is – természetesen a különböző adó- és üzleti titkok tiszteletben tartásával –, valamint az, hogy az APEH tájékoztatást ad a BSA részére a jogellenes szoftverhasználat tekintetében felmerülő adójogi ügyekből levonható általános tapasztalatokról.
Hogy mindez mit takar, arra Pettkó András, a Magyar Demokrata Fórum informatikai kollégiumának elnöke egy napirend előtti felszólalás során kért választ a hét elején, a közös fellépés pontos módszeréről azonban nem hullott le a lepel.
Az országgyűlési képviselő lapunknak úgy fogalmazott: ez a megállapodás a komoly szoftverkalózokat nem képes megfékezni, megrémítheti ugyanakkor a szabad szoftvereket használókat. A bűnüldözés a rendőrség és nem az adóhatóság feladata – szögezte le Pettkó András, aki azt is kifogásolja, hogy szabad szoftverekkel jelenleg nem lehet csatlakozni az elektronikus kormányzati szolgáltatásokhoz, így a havi adóbevallás benyújtására sincs mód.
A törvények szerint az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal csak meghatározott adókötelezettségek teljesítését veheti górcső alá, és arra sincs mód, hogy a BSA-nak olyan adatokat adjanak át, amelyek az ellenőrzések során jutottak az APEH birtokába – véli a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet is. Lapunk kérdésére ezt az adóhatóságnál is megerősítették. Rámutattak: az adótitok nem teszi lehetővé azt, hogy az APEH jelentse az illegális programot használókat a BSA-nak, az elektronikus bevallások esetében pedig kizárt az illegális programok használata, mivel az adatok zárt láncon futnak be az adóhatósághoz.
A válaszlevélből kiderül, hogy a megállapodás lényegében azt jelenti, hogy a BSA az adócsalás gyanúját jelenti az illetékes hatóságnak, és ugyanezt teszi az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal is, amennyiben a hatáskörébe nem tartozó szabálytalanságot, többek között illegális szoftverhasználatot észlel. A kalózprogramok felismerését pedig elősegíthetik a BSA bevonásával szervezett oktatások és képzések is – zárul az APEH ellenőrzési főosztályának válasza.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben