Kényes vizit Varsóban

Kétnapos látogatásra tegnap Lengyelországba utazott Angela Merkel német kancellár, hogy lehetőség szerint elsimítsa a két ország közötti nézeteltéréseket, melyek éppúgy fennállnak az Európai Unió jövőjével, mint az Egyesült Államokhoz és Oroszországhoz fűződő viszonnyal kapcsolatban.

Hírösszefoglaló
2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történelmi hiba lenne, ha a következő, 2009-es európai parlamenti választásokig nem sikerülne előrelépni az Európai Unió új alapokmánya ügyében – jelentette ki a varsói egyetemen Angela Merkel. A német kormányfő kétnapos látogatásra érkezett pénteken Lengyelországba, hogy „megpuhítsa” az uniós alkotmánnyal szemben erős fenntartásokat tápláló lengyel vezetők elutasító álláspontját. Varsó az alkotmányozó konvent ülésezése idején többek között kiállt amellett, hogy az unió alaptörvényében legyen utalás a kontinens keresztény gyökereiről, ám nem talált meghallgatásra.
A kancellár már a repülőtéren rövid, de gyümölcsözőnek mondott megbeszélést folytatott a Dániába tartó Jaroslaw Kaczynski lengyel miniszterelnökkel, majd a varsói egyetemen tartott előadást. Az esti órákban egy balti-tengeri szigetre utazott Lech Kaczynski lengyel elnök vendégeként.
A kettős minőségben – német kormányfőként és az Európai Unió soros elnökeként – Varsóba látogató kancellár asszony egyetemi előadásában óva intette Európát a megosztottságtól biztonsági kérdésekben, mondván, hogy a „megosztott biztonság gyenge biztonság” lenne. Egyes varsói illetékesek szerint Lengyelországnak kétoldalú biztonsági megállapodást kellene kötnie az Egyesült Államokkal, mert szerintük a NATO-ból hiányzik az eltökéltség az igazán komoly fenyegetésekkel való szembenézésre. A Berlin és Varsó közötti konfliktus a közelmúltban akkor éleződött ki, amikor kiderült, hogy az Egyesült Államok kétoldalú megállapodás keretében kíván elfogórakétákat telepíteni Lengyelországba, kiváltva Oroszország fenyegetéseit, amelyet német érvelés szerint nem hagyhat figyelmen kívül Európa sem. Berlin azon az állásponton van, hogy a kérdést NATO-együttműködésben kell rendezni, az oroszokkal történő konzultáció mellett, hogy Moszkva ne érezhesse magát fenyegetve.
A lengyel fővárosba érkezésekor Angela Merkel békülékeny hangot ütött meg, és kijelentette, látogatásával jelezni kívánja, hogy Németország kormányfőjeként mennyire fontosnak tartja a Lengyelországhoz fűződő jó kapcsolatokat, az EU soros elnökeként pedig a problémák együttes erővel való megoldására törekszik, és ebben rendkívüli jelentőséget tulajdonít Varsó véleményének.
Mindazonáltal a két ország között ellentét feszül az energiaszállítás kérdésében is: Németország a Balti-tengeren keresztül olyan gázvezetéket építtet Oroszországból, amely Lengyelország megkerülésével is biztosíthatja a szállítást. Konfliktusra ad okot a múlt értelmezése is: Németországban egyre hangosabban lépnek fel olyan igényekkel, miszerint a lengyeleknek kárpótolnia kellene a második világháború után kitelepített németeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.