Számos kombináció lehetséges a Fidesz és a KDNP régi és új népszavazási kérdéseinek ügyében. A Horn-kormány idején, 1998-ban a referendumról elfogadott kétharmados törvény ugyanis számos feltételhez kötötte a nép megkérdezését. Az Alkotmánybíróság (AB) – mint ismeretes – március 8-án három témakörben jóváhagyta a Fidesz és a KDNP tavaly október 24-én benyújtott kezdeményezéseit. A végérvényes bírói álláspont szerint a kórházak tulajdonjoga, a családi gazdálkodók földvásárlása és a gyógyszerárusítás kérdése népszavazásra bocsátható. Az ügydöntő referendum elrendeléséhez szükséges kétszázezer aláírást négy hónapon belül, vagyis július közepéig kell öszszegyűjteni. A két ellenzéki párt ugyanakkor március 14-én két új kérdést nyújtott be hitelesítésre az Országos Választási Bizottsághoz. Azt tudakolják: egyetértenek-e a választópolgárok azzal, hogy a következő esztendőben ne kelljen vizitdíjat és kórházi napidíjat fizetniük.
Felvetődött: elképzelhető-e, hogy a bírák által már jóváhagyott három és a most benyújtott két kérdésben egyszerre lehessen megrendezni a népszavazást. A referendumról szóló jogszabály határidőit figyelembe véve ez elképzelhető. Az OVB-nek ugyanis egy hónapon belül, vagyis április közepéig határoznia kell: hitelesíti-e az aláírásgyűjtő ívek mintapéldányait. Akár igennel, akár nemmel válaszol az OVB, valószínűsíthető, hogy döntése az alkotmánybírák elé kerül. Az OVB határozatának a Magyar Közlönyben történő közzétételét követő 15 napon belül ugyanis bárki kifogást tehet. A panasznak az összes határidőt figyelembe véve legkésőbb május 10-ig meg kell érkeznie az Alkotmánybírósághoz.
Az AB a jogszabály szerint soron kívül bírálja el a kifogást, konkrét határidő azonban nem köti. Figyelembe véve, hogy az október 24-i kérdésekről, köztük a vizitdíjról, az AB már állást foglalt, valószínűsíthető, hogy a testület egy hónap alatt meghozná határozatát. Bihari Mihály elnök az elmúlt héten úgy nyilatkozott, arra törekszenek, hogy az összetartozó kérdésekről egyidejűleg lehessen népszavazást tartani. Amennyiben a bírák július közepéig állást foglalnak a hozzájuk várhatóan május közepéig megérkező kérdésekről, a két ellenzéki pártnak egy hónapja maradna – ha a bírák ezt a két kérdést is jóváhagyják –, hogy összegyűjtsék a szükséges kétszázezer aláírást. Ezt a verziót alapul véve további kérdés, hogy a kezdeményezők a március 8-án jóváhagyott három témakörben mikor kérik a választópolgárok aláírását.
Köztudomású, hogy az AB a hét korábbi kérdés közül kettőben új eljárásra utasította az OVB-t. A választójogi testületnek az elkövetkező egy hónapon belül határoznia kell a tandíj ügyéről és a vizitdíjjal kapcsolatban tavaly októberben feltett kérdésről is. Az AB március 8-i döntését alapul véve a tandíjról elrendelhető lesz a népszavazás. Az új OVB-határozat is megtámadható lesz azonban 15 napon belül az Alkotmánybíróságon. A két új kérdés és a tandíj ügye a jövőben várhatóan párhuzamosan kerül majd a hivatalos fórumok elé.
A kérdésekről a kétszázezer aláírás összegyűjtése után az Országgyűlésnek is határoznia kell. A Horn-időkben elfogadott rendelkezés alapján ez ellen a döntés ellen is kifogás nyújtható be az Alkotmánybírósághoz. Tény ugyanakkor, hogy a bírák a második fordulóban nem szoktak eltérni az ügyben első alkalommal meghozott döntésüktől. A köztársasági elnök a jogorvoslatok lezárása után írhatja ki a referendumot. A Fidesz és a KDNP kérdéseiről a népszavazás az év végén vagy a jövő év elején rendezhető meg.

A baloldal mindig rárontott saját nemzetére, Magyar Péter sem különb náluk