Kétes megállapodás klímaügyben

Noha az uniós csúcs első napjának késő estéjén még alig látszott a megállapodás a megújuló energiák terén, pénteken a tagországok kormányfői mégis egyezségre jutottak, miután a német elnökség tegnap új szövegtervezetet terjesztett elő.

2007. 03. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tegnapi csúcs lezárása után tartott sajtókonferencián Angela Merkel német kancellár diadallal jelentette ki: „az Európai Unió az energiapolitika terén a világon úttörő szerepet játszik”. Tony Blair brit miniszterelnök szerint a megállapodás „fontos lépést” jelent, amely az uniót az éghajlatváltozás terén vezető helyzetbe hozza. A megállapodás értelmében a közösség 27 tagállama külön-külön dönti el, hogy miként járul hozzá ahhoz, hogy 2020-ig a megújuló üzemanyagok részesedését összesen 20 százalékkal növeljék. Több tagállam abban is megegyezett, hogy 2020-ra a közlekedés terén a bioüzemanyagok részesedése eléri a 10 százalékot, amit a brit kormányfő nagyra törő célként értékelt. Már a júniusban tartandó G8-csúcsra vetve tekintetét, hozzátette: ezzel az unió sikerrel kapcsolhatja be a vállalásokba az Egyesült Államokat, Kínát és Indiát.
Míg a tárgyalóteremben a közép- és kelet-európai országok vezetői – amelyek a gazdag államoknál nagyobb arányban függenek a nehézipartól és a szennyező széntől – azzal érveltek, hogy nehezen tudnának a kívánt mértékben befektetni a szél- és napfényenergia-termelésbe ahhoz, hogy eleget tegyenek a kötelező céloknak, az Európai Tanács épülete előtt magyar környezetvédők látványos tüntetést rendeztek a „gazdagok” káros kibocsátást csökkenteni kívánó elképzelések mellett. Az energiacsillagokkal felvonuló Föld Barátai, a Greenpeace, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Védegylet és az Energia Klub felháborodással reagált arra, hogy a Gyurcsány-kormány akadályozza a megújuló energiaforrás-arányok növelésére vonatkozó célok elfogadását.
A végső szöveg nem a környezetvédők kívánságát, hanem a posztkommunista országok szegénységét vette inkább figyelembe, és ezért a megújuló energiák tekintetében eltérő általános nemzeti célokat tűznek majd ki.
Az elfogadott akcióterv szerint az üvegházi kibocsátásokat 2020-ig 1990-hez képest „legalább 20 százalékkal” csökkentik. E célszám 30 százalék lehet világméretekben, „ha más fejlett országok hasonló mértékű csökkentésre szánják el magukat”. A fejlett országoknak 1990-hez képest 2050-ig pedig károsanyag-kibocsátásukat 60–80 százalékkal csökkenteniük kell.
Merkel elmondta még azt is, felkérték az Európai Bizottságot: 2008-ra, illetve 2009-re tegyen javaslatot a világítási módok fokozatos átalakítására és energiatakarékosabb módszerek alkalmazására.

Szkeptikusok. A brüsszeli döntést kritizálva többen úgy vélték, az ambiciózus célok igazi jogi kötelezettségvállalás nélkül mit sem érnek. Többen úgy fogalmaztak, az unió vezetői nem tettek mást, mint elnapolták a fő kérdések megválaszolását. Pedig – emlékeztet az EUobserver a becslésre –, ha a következő száz évben öt fokkal emelkedne az átlaghőmérséklet, úgy a bekövetkező természeti csapások évente negyvenezer ember halálát okoznák. Amit azonban mindenki elismer, az Európai Uniónál többet még senki sem tett a klímaváltozás ellen. (Gy. Zs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.