Megint gyanúsított a pénzváltó

Vádjavaslatot nyújtott be a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) E. A. Hasszan és két magyar társával szemben jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt – tájékoztatta lapunkat az NNI pénzmosás elleni osztályának vezetője, Bereczki Zoltán alezredes.

Munkatársainktól
2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyomozóiroda szerint a szír állampolgárságú férfi három bankszámlájára csaknem másfél milliárd forint jogosulatlan összeg került, amit az arab férfi készpénzben fölvett. Lapunk úgy tudja, az El Abed Hasszan elleni vizsgálat korábban a K&H-ügy része volt, de a fent közölt bűncselekmény nyomozását elkülönítették. 2000-ben Hasszan bankszámlájára került egy 112 millió fortinos tétel is, amelyet a fővárosi, X. kerületi önkormányzat megbízásából a K&H Equitiesnél akkor eljáró Kulcsár Attila jogcím nélkül utalt át.
*
A X. kerületi önkormányzat 1999-től állt szerződéses kapcsolatban a K&H brókercégével. A kőbányai vagyonpolitika eredményeképpen a kerület mintegy hárommilliárd forintja ragadt bent a K&H Equities Rt.-nél. A helyhatóság a belterületi földterületek értékesítéséből származó részvénycsomagjának egy részével Kulcsár Attila és társai éltek vissza. Az önkormányzat választott bíróságon perelte a brókercéget, sikeresen.
A vizsgálat adatai szerint Haszszan és két emberének számlájára 2002–2003-ban rendszeresen óriási összegeket utalt hat olyan cég, amelyeket ezen időszak után hajléktalanok nevére írattak, s eltüntettek. Hasonló sorsra jutottak a pénzek is, fiktív adásvételek útján. Kiderült: Kulcsár és egy másik férfi használta a cégeket arra, hogy azok számláján keresztül úgy juttassa el az összegeket Hasszanhoz, hogy a pénzmozgás egy valós gazdasági folyamat részének tűnjön. Bereczki elmondta: a rendőrség megpróbálta beszerezni a hat cég könyvelését, de azok sehol sem lelhetők fel, a cégeket a telephelyükön nem találták meg, így nem bizonyítható, hogy valaha is folytattak valamilyen tevékenységet. Az viszont kiderült: Hasszan nem állt gazdasági kapcsolatban a cégekkel. A szíriai gyanúsított 16 éve tartózkodik Magyarországon, s pénzváltással és uzsorakölcsönök biztosításával foglalkozott. Bereczki megjegyezte: magánszemélyként, üzletszerűen egyik tevékenységet sem végezhetné, csak egy cég égisze alatt tehetné, a PSZÁF külön engedélye alapján. Jól tükrözi Hasszan illegális tevékenységét, hogy a magánbankszámlájára érkező 1,5 milliárd forint csak egy része volt annak az összegnek, amely hozzá került, tetemes összegek sokszor készpénzben érkeztek hozzá. A férfi a rendőrségen beismerte a bűncselekmények elkövetését.
Emlékezetes, Kulcsár ügyészség előtt tett vallomásában kifejtette: Kőbánya volt MSZP-s polgármestere, Andó Sándor s két tisztségviselője tudott arról, hogy a helyhatóság befektetésével bűncselekményeket hajtanak végre a K&H Equities Rt.-nél. A bróker szerint a politikusok együtt havi tízmilliót kaptak az eltulajdonított pénzekből, három-négy év alatt pedig összesen mintegy ötszázmillió forintot postázott ki Szekér Gyula személyi fuvarozó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.