Gyurcsány Ferenc sértésnek tartja, ami a Fidesz által a római szerződés 50. évfordulójára szervezett szerdai konferencián az orosz nagykövettel történt. A kormányfő tegnap úgy fogalmazott: indokolatlan és oktalanság bármely nemzetnek az önérzetét megsérteni. Mint arról beszámoltunk, Orbán Viktor a Fidesz konferenciáján kijelentette: élesen szemben áll az európai és az orosz gondolkodás; míg előbbi a piac szabályait és a versenyt támogatja, utóbbi az állami szerepvállalást és a monopóliumok kialakítását részesíti előnyben. Felszólalása után szót kért a jelen lévő budapesti orosz nagykövet, Igor Szavolszkij, aki elmondta, „éppen az ellenkezője igaz”.
Gyurcsány Ferenc ma ahelyett, hogy a magyar nemzeti és a közös európai érdekek mellett foglalt volna állást, immáron nyíltan az orosz hatalmi törekvések szószólójaként lépett fel – reagált Gyurcsány szavaira Németh Zsolt fideszes politikus. Az orosz nagykövet pedig tegnap az MTI-nek nyilatkozva kifejtette: hamis módon tüntették fel Oroszországot és annak külpolitikáját, ezért úgy érezte, reagálnia kell Orbán szavaira.
Eközben az International Herald Tribune globális lap berlini irodavezetője, Judy Dempsey ismét Budapestről keltezte beszámolóját, amelynek a főszereplője Hernádi Zoltán (sic!), a Mol vezérigazgatója. A Közép-Európa egyik legnagyobb energiavállalatává alakuló cég vezetője felidézte azon keserű időket, amikor az orosz Gazprom földgázvállalat elzárta az ukrajnai vezetékek csapját, miután az ukránok eltérítették az európai piacokra szánt földgázáramlatot. Ennek hatására a Mol és a kormány kétfajta stratégiát dolgozott ki a jövőbeli földgázhiány kiküszöbölésére. Az egyik a tárolási kapacitás növelése a Gazprom segítségével. A másik pedig új tárolók építésével Magyarország közép-európai elosztóközponttá tétele, miközben Ausztriának ugyanez a célja. A Mol tavaly beleegyezett abba, hogy a Gazprommal együttműködjön egy Magyarországon áthaladó csővezeték és egy magyarországi tároló építésében. A vállalkozás során a Gazprom meglévő Kék Áramlat vezetékét Bulgárián, Románián és Szerbián át Magyarország felé hosszabbítanák meg. Mindez nem ütközik a Nabuccóval annak ellenére, hogy a Mol az uniós Nabucco csővezetéket építő konzorciumnak is tagja. A Nabuccóval azonban az a baj, hogy meg sem kezdődött. Ekkor jelentkezett Oroszország a Kék Áramlat vezeték meghosszabbításának ötletével – idézi Dempsey Hernádit.

Szijjártó Péter: Új gázerőmű építéséről és magyar kőolajmező feltárásáról állapodtunk meg Törökországgal