Mártírhalálának fél évszázados évfordulóján Esterházy János emlékünnepére ilyen sokan még sohasem jöttek el. A budapesti Szép utcai emléktáblánál az Esterházy Emlékbizottság, a Rákóczi Szövetség és főleg felvidéki küldöttségek tisztelegtek. A felvidéki politikus azzal, hogy egyedül nem szavazta meg a zsidók deportálásáról szóló törvényt, a szlovák nemzet hosszú távú érdekeit védte. A csehszlovák népbíróság távollétében mégis halálra ítélte, amit életfogytiglani börtönre enyhítettek. Az észak-morvaországi Mírov börtönkórházában adta vissza lelkét teremtőjének (1957. III. 8-án). Oroszország hivatalosan rehabilitálta, Csehszlovákia nem, s a két utódállam sem. Hamvainak sorsát máig rejtély fedi. A szónokok mindegyike kitért az elmaradt rehabilitáció ügyére.
A koszorúzás után az ünnepség a Magyarok Házában folytatódott. Duka Zólyomi Árpád (MKP), az EP képviselője ünnepi beszédében méltatta a politikusok közötti ritka típust, aki megmutatta, az erkölcs és politika összeegyeztethető. Bejelentette, az Európa Parlament soros ülésén napirend előtti felszólalásában megemlékezik Esterházy Jánosról, hogy képviselő-társai figyelmét felhívja személyiségére. Hrubik Béla, a Csemadok országos elnöke párhuzamot vont a jelen és forradalmaink között. Lehetett volna otthon maradni 1848-ban vagy 1956-ban, Esterházy is vállalhatta volna a bársonyszéket. Mégsem a kényelmes megoldást választotta. Úgy mint neki, nekünk is helyt kell állnunk gumilövedékes korunkban.
Az Esterházy Emlékbizottság idén – kivételesen – nem két, hanem három emlékérmét adományozott. Az elsőt a Zoboralján működő alsóbodoki Magyar Tannyelvű Vállalkozói Magán Szakközépiskola vehette át, mely az ottani magyarság megmaradását hivatott szolgálni. Másodikként a mírovi önkormányzat részesült kitüntetésben. A település polgármestere, Jaroslav Jílek rendbe hozatta az addig gondozatlan rabtemetőt, és lehetővé tette az Esterházy-emlékmű létrehozását. Segítséget nyújtott abban is, hogy az egyik legszigorúbban őrzött börtön kápolnájában évente emlékmisét tarthassanak. Szénásy Árpád csak halála után kaphatta meg a kitüntetést. Ő a csúzi kastélyban Esterházy-emlékszobát hozott létre. Az emlékbizottság nevében Török Bálint és Piotr Mycielski, a gróf unokaöccse adta át a díjakat. Utóbbi köszönetet mondott. „Családunkat ki akarták törölni a nemzet emlékezetéből, de azt a nemzetet, mely emlékezik, nem lehet eltörölni.” Beszélt édesanyjáról, Máriáról, kinek naplóját szeretnék kiadni Jánostól kapott leveleivel együtt. Nyitraújlakon egy szerény kis kápolna épül közadakozásból Esterházy emlékére, amihez a helyi önkormányzat hozzájárult. A Megbékélés kápolnájában a jóindulatú csehek, magyarok, szlovákok és lengyelek kezet adhatnak egymásnak. Az ünnepség végén a kassai székhelyű Deportálások Áldozatainak és Leszármazottainak Szövetsége felkérte Duka Zólyomi Árpád EU-képviselőt, idén az Európai Parlamentben szervezzen Esterházy-kiállítást, hogy az európai közvélemény is megismerhesse. A Rákóczi Szövetség ezt az évet Esterházy-évnek nyilvánította, mely számos programmal hajt fejet Európa legbátrabb és legtisztább politikusa előtt.
Balassa Zoltán
Kassa

A baloldal mindig rárontott saját nemzetére, Magyar Péter sem különb náluk