Nem várhat Esterházy rehabilitálása

Olvasónktól
2007. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mártírhalálának fél évszázados évfordulóján Esterházy János emlékünnepére ilyen sokan még sohasem jöttek el. A budapesti Szép utcai emléktáblánál az Esterházy Emlékbizottság, a Rákóczi Szövetség és főleg felvidéki küldöttségek tisztelegtek. A felvidéki politikus azzal, hogy egyedül nem szavazta meg a zsidók deportálásáról szóló törvényt, a szlovák nemzet hosszú távú érdekeit védte. A csehszlovák népbíróság távollétében mégis halálra ítélte, amit életfogytiglani börtönre enyhítettek. Az észak-morvaországi Mírov börtönkórházában adta vissza lelkét teremtőjének (1957. III. 8-án). Oroszország hivatalosan rehabilitálta, Csehszlovákia nem, s a két utódállam sem. Hamvainak sorsát máig rejtély fedi. A szónokok mindegyike kitért az elmaradt rehabilitáció ügyére.
A koszorúzás után az ünnepség a Magyarok Házában folytatódott. Duka Zólyomi Árpád (MKP), az EP képviselője ünnepi beszédében méltatta a politikusok közötti ritka típust, aki megmutatta, az erkölcs és politika összeegyeztethető. Bejelentette, az Európa Parlament soros ülésén napirend előtti felszólalásában megemlékezik Esterházy Jánosról, hogy képviselő-társai figyelmét felhívja személyiségére. Hrubik Béla, a Csemadok országos elnöke párhuzamot vont a jelen és forradalmaink között. Lehetett volna otthon maradni 1848-ban vagy 1956-ban, Esterházy is vállalhatta volna a bársonyszéket. Mégsem a kényelmes megoldást választotta. Úgy mint neki, nekünk is helyt kell állnunk gumilövedékes korunkban.
Az Esterházy Emlékbizottság idén – kivételesen – nem két, hanem három emlékérmét adományozott. Az elsőt a Zoboralján működő alsóbodoki Magyar Tannyelvű Vállalkozói Magán Szakközépiskola vehette át, mely az ottani magyarság megmaradását hivatott szolgálni. Másodikként a mírovi önkormányzat részesült kitüntetésben. A település polgármestere, Jaroslav Jílek rendbe hozatta az addig gondozatlan rabtemetőt, és lehetővé tette az Esterházy-emlékmű létrehozását. Segítséget nyújtott abban is, hogy az egyik legszigorúbban őrzött börtön kápolnájában évente emlékmisét tarthassanak. Szénásy Árpád csak halála után kaphatta meg a kitüntetést. Ő a csúzi kastélyban Esterházy-emlékszobát hozott létre. Az emlékbizottság nevében Török Bálint és Piotr Mycielski, a gróf unokaöccse adta át a díjakat. Utóbbi köszönetet mondott. „Családunkat ki akarták törölni a nemzet emlékezetéből, de azt a nemzetet, mely emlékezik, nem lehet eltörölni.” Beszélt édesanyjáról, Máriáról, kinek naplóját szeretnék kiadni Jánostól kapott leveleivel együtt. Nyitraújlakon egy szerény kis kápolna épül közadakozásból Esterházy emlékére, amihez a helyi önkormányzat hozzájárult. A Megbékélés kápolnájában a jóindulatú csehek, magyarok, szlovákok és lengyelek kezet adhatnak egymásnak. Az ünnepség végén a kassai székhelyű Deportálások Áldozatainak és Leszármazottainak Szövetsége felkérte Duka Zólyomi Árpád EU-képviselőt, idén az Európai Parlamentben szervezzen Esterházy-kiállítást, hogy az európai közvélemény is megismerhesse. A Rákóczi Szövetség ezt az évet Esterházy-évnek nyilvánította, mely számos programmal hajt fejet Európa legbátrabb és legtisztább politikusa előtt.
Balassa Zoltán
Kassa

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.