Orosz befolyás előtt?

Erdősi Csaba
2007. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tárgyalásokat folytat az orosz Gazmetall vasérc- és acélipari konszern a Dunaferrt is birtokló ukrán Donbass vállalattal a két cég egyesüléséről – adta hírül nemrégiben az orosz Kommerszant üzleti napilaban megjelent hírt az mfor.hu gazdasági portál. A lap szerint a két társaság február 17-én szándéknyilatkozatot írt alá az esetleges egyesülésről; az egyesült vállalatot a Gazmetall ellenőrizné.
Magyarországon egyelőre hivatalosan nem sokat tudnak az ügyről – ez derül ki legalábbis az ÁPV reagálásából. A vagyonkezelő kommunikációs vezetője, Oravecz Péter lapunkat arról tájékoztatta, hogy ha létrejönne is egy fúzió, arról a magyar államnak tudnia kellene, hiszen a Dunaferr Zrt. privatizációs szerződése értelmében a befektetők vállalták, hogy a magánosítással megszerzett részvényeket öt éven belül nem idegeníthetik el, vagy semmilyen más módon nem ruházhatják át az ÁPV előzetes engedélye nélkül. Így a befektető személyében bármiféle változás csak akkor következhet be, ha az új szereplő vállalja az előírt kötelezettségeket. Ellenkező esetben a vagyonkezelő megtagadhatja hozzájárulását a tulajdonosváltáshoz, amelynek az is előfeltétele, hogy erről a befektetők írásban értesítsék a Dunaferr munkavállalói érdek-képviseleti szerveit.
Papíron tehát minden be van biztosítva, más kérdés, hogy az előírásokat olykor meg is lehet változtatni, és erre pont a Dunaferr esetében már volt is példa. Amikor az állam 2004 elején eladta a vasművet, egyebek mellett előírta, hogy öt éven át meg kell tartani a munkavállalók létszámát, és emellett az új tulajdonosnak létre kell hoznia egy társaságot, amelyen keresztül évi 260-270 millió forintot kell a Donbassnak kistérségi fejlesztésre fordítania. Ez ötszáz új munkahelyet jelentene, csakhogy – mint a Magyar Hírlap megírta – nemrégiben a Donbass az előírás módosítását kérte, és ebbe az ÁPV bele is egyezett. Dorkota Lajos, a térség fideszes országgyűlési képviselője szerint így egy munkahellyel sem lesz több, mert a fejlesztések révén keletkező munkahelyekre a Dunaferrtől leépített munkavállalókat veszik át. Dorkota szerint nem elképzelhetetlen, hogy a lépés összefüggésben lehet a háttérben zajló egyesülési folyamattal, hiszen egy kisebb dolgozói állományú cég vonzóbb a piacon.

Visszaesés az acéltermelésben. Az idén öt és fél százalék körüli növekedés várható a világ acéltermelésében, azaz kevéssel meghaladja az 1,3 milliárd tonnát. Ezt a brit MEPS szakági tanácsadó iroda közölte, megjegyezve, hogy ez jelentős visszaesés a tavalyi kilenc-tíz százalékos növekedési ütemhez képest. Az említett összmennyiségből 727 millió tonnányi juthat Ázsiára a tavalyi 667 millió után, a kínai termelés 475 milliós lehet majd, vagyis az ázsiai kétharmada és a világtermelés 36 százaléka. Az EU-ban 1,5 százalékkal csökken az idén a termelés, az Egyesült Államokban is visszaesés várható, de egyelőre a MEPS nem bocsátkozik nagyságrendi becslésekbe a tavalyi csaknem ötszázalékos termelésmérséklés után, mert az idei első negyedben növekedés várható az igények alapján. Tavaly 1,217 milliárd tonna volt a világ (nyers)acéltermelése a Nemzetközi Vas- és Acélintézet (IISI) szerint – jelentette az MTI.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.