Összefogni a gyermekekért

A harmincmillió forintot is jócskán meghaladta a III. Országos jótékonysági borárverés teljes befolyó összege a gundelbeli, nézői liciteknek és felajánlásoknak köszönhetően. Gyermekmentők, szülők, borászok összefogásával most megvalósulhat az autista gyermekeket segítő központ majorsága Karácsondon.

Muray Gábor
2007. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anyaként azt gondolom, kutya kötelességünk segíteni azokon a családokon, amelyek autista gyermekeket nevelnek, mondja Sebestyén Márta, hát persze, hogy megint az érzelmek uralják a Hír TV harmadik országos borárverését. Beteg gyermekekről van szó, az ő életükről, amely nem mérhető semmiféle piaci-teljesítménycentrikus mutatóval, sem biznisznek, sem bulvárnak nem hoznak soha hasznot, gyermekekről, akik kiszorítódtak a társadalomból, akiknek minden egyes tette, tettében az elutasítás és a tagadás semmi egyéb, mint egy nagy segélykiáltás… S azokról van szó ezen az estén, akik a médiakor rohanó tempójával szakítva, időt és pénzt nem sajnálva képesek mindent ezeknek az életeknek a védelmére fordítani. Türelmük, akaraterejük szinte érthetetlen. Nézem őket a Gundel kivetítőin: mosolyuk, amikor a nevelésről beszélnek, őszinte és lefegyverző. Tekintetükben csillogás. Talán tudnak valamit.
Tudnak feltétel nélkül szeretni.
Most a borászok segítenek nekik. Miért éppen ők? Talán meg sem kellene magyarázni, mégis… Ébner Gyula és felesége a Karácsondon létesítendő autista majorság terveiről beszél, arról, hogy egyetlen megoldás van: ha már kiszorítódtak, valóságosan is kiemelni „gyermekeiket” a hideg és közönyös társadalomból, és viszszavinni őket a természetbe, ahol egymás közt lehetnek, olyan emberek felügyelete alatt, akik – talán erősnek tűnik a hasonlat – olyan figyelemmel nevelik-nevelhetik őket, mint gazdák a legkedvesebb tőkéiket-fürtjeiket. Szepsy Istvántól Simon Józsefig sok borász említette már: a szőlőnevelés, akár a gyermeké, különleges gondozást, türelmet, áldozatkészséget, érzékenységet és szeretetet kíván, és ebben a különleges és bensőséges kapcsolatban gondozó és gondozott, felnőtt és gyermek, gazda és fürt egyaránt megszépül.
Sebestyén Márta énekel, és nemcsak a dal, hanem a szándék is fontos. A szándék, amellyel Grosics Gyula eljött, hogy az Oláh László által felajánlott Puskás-emlékbort a licitálóknak kínálja, a szándék, amellyel borászaink olykor a legféltettebb gyűjteményükből áldoztak az árverésre. Némelyikük arcán meghatódottság, Tóth Ferenc, az egri Várvédőt felajánló borász szeme sarkában könny. Nem csoda: 25 ezer forintért kikiáltott bora, az Egri Cuvée 2000 dupla magnum palackban 300 ezerért, jó tizenkétszeres áron kel el. Borszakértők összesúgnak, itt persze nem a piaci érték, hanem az eszmei a meghatározó, Oláh László már említett felajánlása, Faragó György badacsonyörsi Puskás-emlékbora 20 ezerről a tizenötszörösére, 300 ezer forintra ugrott. A licit elején érezhetően bátrabbak voltak a vendégek: a sztárborok szép árakon keltek el. A 60 ezer forinton kikiáltott Vylyan pinot noir válogatás 600 ezerért, a Tiffán Cabernet Sauvignon 1994 három dupla magnum palack szintén tízszeres áron, 500 ezerért, Dúzsi Tamás 1996-os kékfrankos rozéja és 1997-es cabernet francja 17 ezerről indulva 200 ezerért cserélt gazdát. A Jekl Pincészet 2002-es villányi Duettjét és ’99-es Fekete-hegy cuvée-jét 400 ezerért, a Béres Szőlőbirtok tízezerre taksált, Tokaji Furmint 2003 Lőcse-dűlő nevű borát pedig negyvenszeres áron, 400 ezerért vitték el. És volt még nagyobb siker is, ha úgy tetszik: Balla Géza utólag felajánlott borai, a muzeális furmint és kadarka jelképesen egy forintról indultak, és 280 ezerért keltek el, a kereskedelmi forgalomba nem hozott, nulla forinttal nevezett Árvay Essencia 2000 370 ezerért került kalapács alá. Talán furcsa, hogy Wine & Spirits Magazine által Magyarországon egyetlenként 100 pontosra tartott bor, a Royal tokaji eszencia a Puskás-emlékbor és több alacsonyabb kategóriájú tétel árán, 330 ezerért, bizonyos muzeális borok pedig a kikiáltási árukon keltek el, de a III. Országos jótékonysági borárverés célja nem is a borszakmai megmérettetés volt, hanem az, hogy ezekből az összegekből, licitálók, felajánlók, a Hír TV nézői és adományozók gesztusértékű hozzájárulásából megvalósulhasson a Napsugár ’67 Alapítvány autistamajorsága. Az árverés teljes befolyó összege idén meghaladta a harmincmillió forintot. Egy debreceni vállalkozó a majorság megvalósításához ingyen nyílászárókat, egy győri építkezési szakáruház tulajdonosa alap- és burkolóanyagokat ajánlott fel.
Ébner Gyula arcát nézem, nagy lépés ez egy álom beteljesítése felé, jó vele örülni, jó látni, hogy összefogással épülhet is valami ebben az országban, s amikor megtudom, hogy a borárverés összegéből megvalósuló építkezésen – közmunkában – Böjte Csaba dévai árvái is részt vesznek, egy pillanatra engem is mintha elfogna a nátha, a szipogás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.