Oxigénpalack nélkül az Everestre

Újabb magyar expedíció készül a Mount Everest oxigénpalack nélküli megmászására. A tavalyi próbálkozó, Klein Dávid ezúttal Várkonyi Lászlóval együtt készül a 8850 méteres csúcsra felkapaszkodni. A két sportember március végén indul útnak Budapestről, csúcstámadásuk május elejére várható. A Csomolungmát eddig több mint ezerhatszázan mászták meg, oxigénpalack nélkül azonban csak alig százan, honfitársaink közül pedig még senki.

Grimm Balázs
2007. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oxigénpalack nélkül próbál a világ legmagasabb, 8850 méter magas hegycsúcsára, a Mount Everestre felkapaszkodni idén tavasszal két magyar sportember. Klein Dávid és Várkonyi László, az AHICO Everest Expedíció 2007 nevet viselő vállalkozás tagjai a hegy északi oldalán, az úgynevezett tibeti normál útvonallal próbálkoznak meg. Klein és Várkonyi március 29-én indul el Budapestről, majd Bécs érintésével várhatóan április 2-án lépik át a tibeti határt, hogy április 8. körül elérjék az 5300 méteren lévő központi alaptábort – hangzott el a duó tegnapi sajtótájékoztatóján Budapesten. Ezután egy hosszabb időszak következik, a táborok kiépítése, illetve az akklimatizáció hetei. Nyolcezer méter felett a légkör sűrűsége harmada a tengerszint közelében tapasztaltnak (ez jelenti az Everest megmászásának legfőbb nehézségét), ezért az alpinistáknak várniuk kell, hogy felszaporodjanak vérükben a vörösvérsejtek. A csúcstámadás időpontja – az időjárástól függően – május 4. és 9. között várható. Próbálkozni a monszun beálltáig lehet.
Várkonyi László és Klein Dávid táborláncos technikával próbál feljutni a hegycsúcsra: az 5300 méteres alaptábor felett kisebb bázisokat építenek ki, az előretolt alaptábort 6400, az egyes tábort 7000, a kettest 7900, míg a hármast 8300 méter magasan. A csúcstámadás napján a legfelső táborból indulnak és oda, vagy egy alsóbb pihenőhelyre térnek vissza. Magashegyi teherhordókat és oxigénpalackot nem használnak: ugyan lesz náluk ilyen eszköz, de csak életmentési célokra.
Ha sikerül felkapaszkodniuk a világ legmagasabb csúcsára, az a magyar hegymászósport legnagyobb teljesítménye lesz. A Tibetben Csomolungmaként emlegetett hegyet eddig több mint ezerhatszázan mászták meg, oxigénpalack nélkül azonban csak 107-en, honfitársaink közül pedig senki. Ismeretes, első magyarként 2002 tavaszán Erőss Zsolt kapaszkodott fel a 8850 méteres magaslatra, neki azonban az utolsó szakaszon szüksége volt palackos oxigénre. Elsőként a világon 1978-ban Reinhold Messnernek és Peter Habelernek sikerült légzést segítő berendezések nélkül feljutnia a Föld legmagasabb pontjára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.