Sóhaj a Mezőségért

Csontos János
2007. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mezőségi táncok – mondjuk, és megmelegszik a szívünk tája. Aztán legfeljebb eszünkbe jut még Pusztakamarás, ahol boldogult Sütő Andrásnak ígért könnyű álmot az édesanyja; meg persze Szék, a csodás népviselet és a Kós Károly által megújított Árpád-kori templom… Nem sokkal több. A Mezőséget délről elkerüli az erdélyi főút, amely Kolozsvárról a Hargitán át a Székelyföldre vezet. Ha mégis arra téved az anyaországi utazó, a relatív szegénység facsarja a szívét. Mondják: másképp nem maradt volna meg az élő folklór sem ilyen valószínűtlen ideig, ám a mellőzöttségbe akkor is nehéz beletörődni.
Júniusban, ha minden jól megy, lesznek mezőségi magyar művészeti napok. A rendezvény motorja Turcsány Péter költő és főszerkesztő, a Wass Albert-életműkiadás gondozója. A Romániában háborús bűnösnek hazudott, emigrálni kényszerített íróra mostanára már leplezetlenül büszke szűkebb pátriája, a Mezőség, de volt lakóhelyét nemigen van miből karbantartani. Talán ez volt a kiindulópont a kiadó részéről: ideje tenni valamit. Számos népi lakóház, kúria van a környéken, amelynek a hasznosításával, állagmegóvásával anyagiak híján saját erőből nem tudnak megbirkózni a helyiek. A páratlan néprajzi értékekre a hazai műemlékvédő szemével kellene tekinteni, hogy a ma még romlatlan tájegység megőrizhesse karakteres építészeti emlékeit. Szentegyed 1534-ből való, kazettás menynyezetű temploma például még a kalotaszegieknél is régebbi. Anyaországi befektetőket várnak, és ha másképp nem megy, akár fiatal házaspárok áttelepedését is egyengetnék, hogy a vidék kimozduljon a holtpontról.
A példa Bretagne és Wales: ahogy a franciák a halódó breton vidékbe, a britek meg „a velszi tartományba” életet leheltek. Turcsány Péter szerint Wass Albert éppúgy történelmi metaforává emelte a Mezőséget, mint Dylan Thomas tette Wales tájaival. A kulcsszavak a kitöréshez: a gyümölcs- és szőlőtermesztés tudatos fejlesztése a meglévő mezőgazdasági iskolára alapozva, kulturális gazdaság, néprajzi turizmus. Újraéleszteni a népi hímzéseket, újraindítani a széki gyógysókitermelést. Gátat vetni – főként délen – a felgyorsult talajeróziónak, ami a nyakló nélküli erdőirtás következménye e valaha burjánzó tájon is. Munkalehetőséget, megélhetést teremteni azoknak, akik helyben akarnak boldogulni. Mindezt egyházak, itteni s ottani civil szervezetek, önkormányzatok egybekapaszkodásával. Hogy ezen a kevert etnikumú szórványvidéken is átmenthesse magát a magyarság. Ami korántsem egyszerű feladat: a széttagoltságra elegendő példaként csak azt felemlíteni, hogy a mezőségi falvak öt református esperességhez tartoznak.
Tavaly októberben a Kráter Műhely Egyesület és az erdélyi református egyház közös konferenciát rendezett Marosvásárhelyen Kárpát-medencei keresztkötődések címmel; a programot mezőségi tereptanulmánnyal fűszerezve. Vetési László szórványügyi előadó Sármásra javasolta a mezőségi régiógócpontot, ami egy reménybeli kutató- és szervezőcentrumnak adna helyet, Hermann Ottó és Cholnoky Jenő misszióját folytatva. A Mezőség Múzeumnak a Wass-emlékszobával Vasasszentgotthárd lenne a székhelye. Olyan mesélő nevű, népes magyar lakosságú helységek kerülnének vissza a kulturális körforgásba, mint Ördöngősfüzes, Béld, Mócs, Búza, Mezőmadaras és Melegföldvár. A júniusi művészeti napok figyelemfelhívásnak mindenképpen megteszik, ám a tájrehabilitáció sikere érdekében az egész vidéket módszeresen és értékközpontúan fel kell térképezni, filmre kell venni. Lehet, hogy mindez csupán egy sóhaj a magyar Mezőségért, ám ha sokan sóhajtanak egyszerre, az messzire elhallatszik…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.