Tízezrek tüntettek

Több tízezren tüntettek öt francia nagyvárosban az úgynevezett nyomott vizes reaktorok, az EPR-ek építése ellen. A tiltakozók a közelgő elnökválasztáson indulók figyelmét akarták felhívni a szerintük csernobili méretű katasztrófával fenyegető veszélyekre.

Hírösszefoglaló
2007. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Franciaország több városában tízezrek tüntettek szombaton a harmadik generációs, nyomott vizes reaktorok, az EPR-ek (European Pressurized Reactor) építése ellen, és követelték a nukleáris központok bezárását – adta hírül a Reuters. Lille-ben, Lyonban, Toulouse-ban, Strasbourgban és Rennes-ben felvonulók arra kérték az áprilisi elnökválasztáson induló jelölteket, hogy fontolják meg az atomreaktorok építését.
A szombati megmozdulást szervező Sortir du nucléaire szövetség vezetői 62 ezerre becsülték a rendezvény résztvevőinek számát, és a hetvenes évek tiltakozásaihoz hasonlították. A 760 civil szervezetet tömörítő szövetség közleményében leszögezte: az EPR-ek építése a francia atomenergia-program megújítását jelentené.
A résztvevők számáról eltérő becslések születtek: Strasbourgban, illetve Lille-ben a rendőrség szerint kétezren, a szervezők szerint öt-ötezren vonultak fel. Rennes-ben a Sortir du nucléaire szövetség szóvivője, Stéphane Lhomme harmincezer embert említett, és kijelentette: tíz franciából nyolc ellenzi az új atomerőművek építését. Toulouse-ban 3500-an, illetve a szervezők szerint ötezren sétáltak végig a Garonne folyó partján, a zöldek elnökjelöltje, Dominique Voynet vezetésével, és egy újabb Csernobil-szerű katasztrófa veszélyére figyelmeztettek. A tüntetők követelték, hogy zárjanak be négy elöregedett és veszélyes központot, ezek Fessenheimben, Tricastinben, Le Blayetben és Bugey-ben találhatók.
A nyomott vizes reaktorok a hivatalos indoklás szerint gazdaságosabbak és biztonságosabbak, mint a régiek. Az ellenzők azonban úgy vélik, hogy az új generációs berendezések sokba kerülnek, veszélyesek, és növelik a radioaktív hulladék mennyiségét. A tervek szerint az első európai nyomott vizes reaktort Flamanville-ben építik fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.