Toronyházakért lobbiznak

Annak ellenére, hogy még nem készültek el a tervek, és a fővárossal sem született megállapodás, toronyházak építését helyezte kilátásba a jövendő kormányzati negyedben a Kincstári Vagyoni Igazgatóság. Felvetődik a kérdés: mennyire szolgálja a több szempontból is kifogásolt beruházás azoknak a cégeknek az érdekeit, amelyek régóta próbálják elérni a környéken a toronyházakra vonatkozó építési tilalom feloldását?

Dénes Zoltán
2007. 03. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erős nyomás érzékelhető a kormány részéről, hogy lehetővé váljon a toronyházak építése a Nyugati pályaudvarnál tervezett új kormánynegyed esetében – közölték lapunkkal építészirodák, amelyek – mivel részt kívánnak venni az új városrész tervezési pályázatán – nevük elhallgatását kérték. Az irodák által észlelt jelenséget megerősítheti, hogy a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) illetékese már most is toronyházak várható építéséről nyilatkozik, miközben a KVI még nem kötötte meg a fővárossal a kormányzati negyednek helyet adó terület szabályozásának átalakításáról is szóló megállapodást, valamint a nemzetközi tervpályázatra sem érkeztek még be a pályamunkák.
A Prestige Fejlesztési Csoport ugyan nem indul a pályázaton, de természetesen figyelemmel kíséri a folyamatokat, s a jelenlegi tervek azt mutatják, hogy a kijelölt terület alig 17 százalékát foglalják majd el a kormányzati épületek, míg a fennmaradó 83 százalék élhetőbb városrész lesz – állapította meg Szili Balázs. A Prestige Towers értékesítési és marketingigazgatója szerint a jelenlegi alacsony beépítettség is azt sugallja, hogy a területen magasházakat fognak építeni.
*
A kormányzati negyed közelében egyébként korábban a Prestige Fejlesztési Csoport is akart magasházat építeni, ám ezt a hatályos jogszabályok – melyek szerint legfeljebb harmincméteres ingatlanok épülhetnek a városon belül – ezt nem tették lehetővé.
Árnyaltabban, de lényegében a toronyház építésének tervét erősítette meg Görözdi György, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság munkatársa, a beruházás miniszteri biztosa. Lapunk kérdéseire válaszolva arról tájékoztatott, hogy a hatályos építési szabályozás szerint az új kormányzati negyed jövendő területén nem építhető harminc méternél magasabb épület.
Ugyanakkor szakmai előkészítés alatt áll a főváros és a VI. kerület szabályozási tervének módosítása. – Jelenlegi ismereteink szerint változik a terület övezeti besorolása, a beépíthetőség aránya és a közösségi funkciókra vonatkozó előírás is – tájékoztatott Görözdi György. Hozzátette: elképzelhető, hogy ha a nyertes pályamű toronyház építését is tartalmazza, a zsűri támogató döntése esetén valóban megjelenhet a negyedben egy, a terület új funkciójához illeszkedő, akár logóként is használható toronyházépítmény.
A miniszteri biztos úgy tudja, hogy bár a beruházás összértéke nem fogja elérni azt az ötvenmilliárd forintos határt, amelynek esetén már kötelező jóváhagyás kérése a parlamenttől, a kormány szándéka az, hogy az új kormányzati épületegyüttes megvalósításának ügyében az Országgyűléshez fordul. Görözdi leszögezte, hogy a jelenleg zajló nemzetközi tervpályázat célja alapvetően az új kormánynegyed építészeti arculatának megfogalmazása és az ahhoz kapcsolódó városépítészeti javaslatok összegyűjtése.
A tervpályázati dokumentációban a negyed funkcionális követelményeinek megfogalmazása került előtérbe, a pályázók feladata a kiírásban szereplő elvárások elhelyezése a területen – a jellemző városképi illeszkedés figyelembevételével. Eredmény a pályázat befejeztével, június első felében várható.
A Magyar Nemzet információja szerint több építésziroda is arra készül, hogy nemzetközileg ismert tervezőkkel dolgoztatja ki saját elképzelését. A jelenlegi elgondolások szerint az új kormányzati negyedben tizenegy minisztérium kap majd helyet. A kabinet a csaknem 50 milliárd forintra becsült beruházást 2009. május 31-re készíttetné el. Ez – amennyiben elosztjuk az irodakomplexum tervezett méretével – négyzetméterenként mintegy hetvenezer forinttal haladja meg a jelenlegi 150-160 ezer forintos piaci átlagárat.
A minisztériumok által jelenleg használt ingatlanokat – amelyeket százmilliárd forintra becsültek fel – a tervek szerint értékesítenék, és a negyed bérleti díját egy ideig ebből fizetnék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.